Strona głównaZdrowieUpały wracają - jak uchronić się przed przegrzaniem

Upały wracają - jak uchronić się przed przegrzaniem

Upały zagrażają zdrowiu osób starszych. Szczególnie niebezpieczne są dla ludzi, którzy mają trudności z samodzielnym poruszaniem się i zmagają się z przewlekłymi chorobami, takimi jak choroby układu krążenia, cukrzyca, choroby nerek lub choroba Parkinsona.
Upały wracają - jak uchronić się przed przegrzaniem [© Marco Antonio Fdez. - Fotolia.com] Osoby starsze i niepełnosprawne mają wyższe ryzyko odwodnienia, ponieważ system termoregulacji jest u nich mniej wydajny, a poza tym trudniej im komunikować odczuwanie pragnienia czy po prostu samodzielnie sięgnąć po .

Ważna jest zatem umiejętność rozpoznania objawów problemów, które mogą być wywołane przez ciepło. Co istotne, gdy temperatura przekracza 35 stopni Celsjusza, negatywne tego skutki odczuwa mózg. Wraz ze wzrostem temperatury ciała mogą wystąpić objawy zaburzeń psychicznych, rozdrażnienie, zintensyfikowane zmęczenie i apatia oraz senność. W efekcie może nastąpić udar cieplny. Gdy ciało ma ponad 40 stopni, następują , i nudności.

Żeby zapobiec takim problemom, trzeba pamiętać o dostarczaniu sobie odpowiedniej ilości płynów - należy pić około ośmiu szklanek wody dziennie. Jednocześnie poleca się unikanie napojów gazowanych, i kawy.

Warto pamiętać, że woda znajduje się w owocach i warzywach, które są szczególnie rekomendowanym elementem diety podczas upałów. Poza tym lepiej jest wybierać lekkie posiłki, ryby i białe mięso, a unikać i smażonych potraw.

Aby uniknąć przegrzania, nie należy wychodzić podczas najgorętszych godzin, tj. od 11:00 do 18:00 i warto nosić jasne ubrania z naturalnych tkanin, np. bawełny lub lnu. Jeśli nie ma w mieszkaniu wentylatora lub klimatyzacji, poleca się wietrzenie pomieszczeń podczas najchłodniejszych godzin i zasłanianie okien zasłonami lub żaluzjami.

Jeśli zażywa się jakieś leki, należy pamiętać o temperaturze ich przechowywania - być może trzeba je trzymać w lodówce w czasie największych upałów.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy