31-05-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Bardzo ciepłe noce znacznie zwiększają ryzyko udaru, ostrzegają eksperci z Helmholtz Munich i Augsburg University Hospital.
Zmiany klimatyczne powodują coraz więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych. Należą do nich niezwykle gorące, tzw. tropikalne noce. Uczeni sprawdzili wpływ nocnych na ryzyko . - Chcieliśmy zrozumieć, w jakim stopniu wysokie temperatury w nocy stanowią zagrożenie dla zdrowia. To ważne, ponieważ zmiany klimatyczne powodują, że temperatury w nocy rosną znacznie szybciej niż temperatury w ciągu dnia - mówi dr Alexandra Schneider, współautorka badań.
Dane z 15 lat
Zebrano dane na temat około 11 tysięcy przypadków udarów w ciągu 15 lat. Analiza pokazuje, że ekstremalne upały w nocy zwiększają ryzyko udaru mózgu o siedem procent. - Szczególnie zagrożone są osoby starsze i kobiety; przy czym w klinikach po upalnych nocach diagnozuje się głównie udary o łagodnych objawach - mówi dr Cheng He, współautor badań. Nasze wyniki jasno pokazują, że zmiany w planowaniu urbanistycznym i system opieki zdrowotnej są niezwykle ważne, aby zmniejszyć ryzyko stwarzane przez rosnące temperatury w nocy - dodaje. To istotna sprawa, bo jak odkryto, ryzyko udaru mózgu związane z wysokimi temperaturami w nocy znacznie wzrosło w latach 2013-2020 w porównaniu z okresem 2006-2012.
Zalecenia
Naukowcy planują zastosować swoje ustalenia w praktyce. W tym celu pracują nad zaleceniami dotyczącymi publicznych strategii adaptacyjnych i planowania urbanistycznego, które zmniejszyłoby intensywność miejskich wysp ciepła.
Wyniki badania mają także ogromne znaczenie dla - będzie można w nich lepiej dostosować się do ryzyka udarów: jeśli prognoza pogody przewiduje upalną noc, można spodziewać się, że do placówek będzie trafiać więcej pacjentów. Dzięki temu szpitale mogą w ramach środków ostrożności zapewnić większą liczbę personelu do opieki nad chorymi.
Czym są tropikalne noce?
„Noce tropikalne" definiuje się za pomocą tak zwanego „wskaźnika nadmiaru nocnego gorąca" ("Hot Night Excess Index", HNE). Mierzy, o ile temperatura wzrasta w nocy powyżej określonej wartości progowej. Wartość progowa to temperatura, która zostaje przekroczona tylko podczas pięciu procent najcieplejszych nocy w całym okresie objętym analizą. W tym badaniu wartość ta wynosi 14,6°C. Jeśli w nocy temperatura wzrośnie powyżej wspomnianej wartości, noc tę klasyfikuje się jako noc tropikalną. Indeks HNE sumuje, o ile stopni temperatura przekracza ten próg w godzinach nocnych, aby określić intensywność upału.
Na podstawie: