Strona głównaZdrowieUmiarkowane ilości alkoholu mogą chronić serce

Umiarkowane ilości alkoholu mogą chronić serce

Umiarkowane picie alkoholu wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i przedwczesnej śmierci z jakiejkolwiek przyczyny w porównaniu z abstynencją, mówią eksperci z Monash University.
Umiarkowane ilości alkoholu mogą chronić serce [fot. Dirk Wohlrabe from Pixabay]
Sprawdzono czy spożycie ma wpływ na grupę 18 tysięcy osób w wieku powyżej 70 lat. Okazało się, że niewielkie dawki czegoś mocniejszego mogą działać profilaktycznie, jeśli chodzi o choroby sercowo-naczyniowe.

Nadmierne spożycie alkoholu to jeden z głównych czynników globalnego obciążenia chorobami i ryzyka przedwczesnej śmierci. Jednocześnie niektóre testy sugerują, że umiarkowane dawki alkoholu mogą wiązać się z niższym zagrożeniem (cardiovascular disease, CVD).

Teraz eksperci ocenili ryzyko CVD i przedwczesnej śmierci z dowolnej przyczyny, biorąc pod uwagę ilość wypijanego alkoholu u początkowo zdrowych, starszych osób.

W ciągu około pięciu lat badań ustalono, że osoby pijące alkohol w ilości powyżej 51g/tydzień cechowały się niższym ryzykiem incydentów sercowo-naczyniowych w porównaniu z ludźmi, którzy nigdy nie sięgali po napoje wyskokowe, niezależnie od płci. Spożycie alkoholu na poziomie 51-100 g/tydzień wiązało się też z redukcją prawdopodobieństwa śmierci z jakiejkolwiek przyczyny.

Według autorów odkrycia te należy interpretować z ostrożnością, ponieważ wszyscy uczestnicy początkowo byli zdrowi i nie mieli za sobą historii CVD lub innych ciężkich chorób, więc mogli być bardziej aktywni fizycznie i społecznie niż ogólna starzejąca się populacja. Co więcej, wcześniej wykazano, że nadmierne spożycie alkoholu zwiększa ryzyko innych chorób przewlekłych, takich jak , , czy zapalenie trzustki.

Podsumowując, umiarkowane ilości napojów wyskokowych u zdrowych osób starszych nie oznaczały większego zagrożenia CVD ani przedwczesną śmiercią. Teraz trzeba sprawdzić, czy wpływ alkoholu ma charakter przyczynowy i jak biologicznie oddziałuje na zdrowie oraz potencjalnie na aktywność towarzyską ludzi.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy