Strona głównaZdrowieUmiarkowane ilości alkoholu chronią serce

Umiarkowane ilości alkoholu chronią serce

Niewielkie ilości alkoholu mogą wzmacniać serce.
Umiarkowane ilości alkoholu chronią serce
Jak ustalili brazylijscy uczeni, umiarkowane ilości alkoholu mogą być dobre dla zdrowia serca, ponieważ skutkuje większą odpornością komórek na zdarzenia sercowo-naczyniowe i inne choroby.

Autorzy badań podają, że większe dawki napojów wyskokowych są dla organizmu tak toksyczne, że niszczą nasze narządy i poważnie zagrażają naszemu zdrowiu, jednak małe ilości mogą przyzwyczajać organizm do skuteczniejszej walki z ewentualnymi chorobami.

Od dawna uważano, że niewielkie dawki pomagają zachować zdrowie serca, nie było jednak jasne, jakie są tego przyczyny. Teraz uczeni z Uniwersytetu w São Paulo, w badaniach na myszach, odkryli, że alkohol może aktywować enzym, który chroni ten narząd na przed nadmiernym stresem i wzmacnia go.

Jak wskazują uczeni, wydaje się, że wspomniany enzym, dehydrogenaza aldehydowa-2 (ALDH2), pomaga w przetwarzaniu toksycznych produktów ubocznych trawienia alkoholu i pozbywać się cząsteczek, które są wytwarzane np. podczas , i prowadzą do śmierci komórek tego organu.

Organizm osoby serwującej sobie umiarkowane ilosci trunków ma chemiczną pamięć produkcji zabezpieczajacego serce enzymu i jest lepiej przygotowany do zdarzeń sercowo-naczyniowych niż ciało tego, kto nie pije alkoholu wcale.

W ramach badań uczeni wykreowali u myszy stan, który jest charakterystyczny dla zawału mięśnia sercowego i okazało się, że wywołał on o wiele mniej uszkodzeń u gryzoni, którym podawano małe dawki alkoholu w porównaniu do zwierząt otrzymujących jedynie wodę.

Jak zaznaczają eksperci, pozytywne efekty z picia alkoholu mogą być odnotowywane jedynie, gdy serwuje się go niewiele - np. jedo czy jeden kieliszek dziennie. Jeśli wypija się więcej, skutki są bardzo szkodliwe dla organizmu, ponieważ nie jest on w stanie wytworzyć dostatecznej ilości ALDH2 i uchronić się przed toksycznym działaniem napojów wyskokowych.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy