Strona głównaZdrowieUltraprzetworzone jedzenie podnosi poziom cukru u diabetyków

Ultraprzetworzone jedzenie podnosi poziom cukru u diabetyków

Większa ilość produktów ultraprzetworzonych - od napojów gazowanych po pakowane krakersy, niektóre płatki śniadaniowe i jogurty - jest ściśle powiązana z wyższym poziomem cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2, ostrzegają eksperci University of Texas w Austin.
Ultraprzetworzone jedzenie podnosi poziom cukru u diabetyków [fot. Karsten Paulick from Pixabay]
Eksperci opisali, w jaki sposób - nawet bardziej niż tylko obecność cukru i soli w diecie - większa dawka produktów ultraprzetworzonych bogatych w różne dodatki może prowadzić do wyższych średnich poziomów glukozy (HbA1C) we krwi.

- Postanowiliśmy sprawdzić, jaki pomiar dotyczący diety jest powiązany z kontrolą poziomu cukru we krwi u osób z . Odkryliśmy, że im więcej było żywności ultraprzetworzonej w diecie danej osoby, tym gorsza była kontrola poziomu cukru we krwi, a im więcej jedzenia minimalnie przetworzonego lub nieprzetworzonego było w jadłospisie, tym lepszą kontrolę odnotowywano - wyjaśnia prof. Marissa Burgermaster, współautorka badań.

W testach wzięło udział ponad 270 osób ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2. Dwukrotnie przez 24 godziny monitorowano diety uczestników i pobrano od nich próbki krwi w celu zmierzenia HbA1C.

Jak odkryto, ilość gramów , którą uczestnicy zjedli lub wypili, była powiązana z gorszą kontrolą poziomu glukozy, a odpowiednio lepsza kontrola wystąpiła u uczestników, którzy jedli więcej pełnowartościowych produktów lub artykułów spożywczych o minimalnym przetworzeniu.

Ostatnie testy pokazują, że ultraprzetworzone pożywienie przekłada się na wyższy wskaźnik chorób sercowo-naczyniowych, otyłości, zaburzeń snu, lęku, depresji i przedwczesnej śmierci. Żywność ultraprzetworzona zazwyczaj zawiera więcej dodanych cukrów i sodu, ale zwiększenie ilości glukozy nie dotyczyło wyłącznie nadmiaru cukru i sodu. Eksperci podejrzewają, że syntetyczne aromaty, dodatkowe barwniki, emulgatory, sztuczne słodziki i inne sztuczne składniki mogą być tu częściowo winne.

W przypadku diabetyków, którzy nie stosowali leczenia insuliną, dieta, w której było o 10 proc. więcej żywności ultraprzetworzonej, wiązała się z wyższymi poziomami HbA1C. Z kolei pacjenci, których dieta zawierała o 10 proc. więcej całkowitej ilości żywności minimalnie przetworzonej lub nieprzetworzonej, mieli niższe wyniki HbA1C.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć