Strona głównaZdrowieUlepsz swoje życie - wystarczy kilka zmian

Ulepsz swoje życie - wystarczy kilka zmian

Niemal każdy użytkownik komputera wie, że co jakiś czas należy przeprowadzić upgrade sprzętu, czyli jego uaktualnienie, czy też ulepszenie. Podobnie warto czynić z trybem życia, wszak od czasu do czasu robimy bilans osiągnięć i porażek, po czym planujemy udoskonalenia. Już niewielkie modyfikacje mogą być pomocne.
„Gdzie nie masz siły i świat niemiły", pisał Jan Kochanowski. Już drobne dolegliwości - zmęczenie, ból głowy, osłabienie sprawiają, że codzienne obowiązki stają się uciążliwe. Te wszystkie niedomagania nie muszą oznaczać poważnych problemów zdrowotnych, być może wystarczy wprowadzenie kilku zasad, by odzyskać energię i lepiej się poczuć.

Budź się właściwie

© Brian Jackson - Fotolia.comJeśli głośny hałas budzika wybudza cię wywołując przerażenie i szok, nie jest to najlepszy sposób na rozpoczęcie dnia. Nagły rumor wysyła sygnały do ciała, że jest się w tarapatach i wywołuje reakcję stresową - zwiększa się tętno i tempo oddychania oraz powoduje napięcie mięśni.
Oto, jak łatwiej się budzić:
  • kładź się spać mniej więcej w tym samym czasie w ciągu tygodnia;
  • ogranicz spożycie kofeiny i alkoholu;
  • upewnij się, że sypialnia jest odpowiednio ogrzewana, inaczej wstawanie rano może być bardzo nieprzyjemne;
  • spróbuj ustawić kojącą muzykę jako dźwięk do budzenia, to pozwoli ograniczyć nieprzyjemne wrażenia związane z wybudzaniem się.
Nie rezygnuj ze śniadania

© Dušan Zidar - Fotolia.comTo najważniejszy posiłek w ciągu dnia, a wciąż wielu ludzi rano spieszy się tak bardzo, że sięgają po jakąś przekąskę dopiero koło południa. Tymczasem pomijając wiele się traci, ponieważ posiłek ten zwiększa metabolizm pomagając spalić więcej kilodżuli. Jest również związany z mniejszymi problemami z wagą, co obniża ryzyko chorób serca i cukrzycy.

Dzięki śniadaniu zyskuje się energię na cały dzień i ma się lepszą koncentrację. Dostarcza 30% lub więcej dziennego zapotrzebowania na istotne składniki odżywcze i ochronne.

Omijając ten posiłek trudno jest uzupełnić brak składników odżywczych, takich jak żelazo, wapń, witaminy z grupy B i witaminę C.

Ułatw sobie pracę

© auremar - Fotolia.comW pracy nierzadko spędzamy więcej czasu niż w domu, więc warto zadbać o zorganizowanie i uprzyjemnienie otoczenia, w którym wypełnia się zawodowe obowiązki, a także takie ich rozłożenie by móc jak najbardziej efektywnie je wypełniać, nie męcząc się przy tym podnad miarę:
  • zaplanuj pracę, ustalaj cele do osiągnięcia na dany dzień;
  • zrób sobie przerwę - nie oddajesz sobie przysługi, gdy pozostajesz przyklejony/a do biurka przez cały dzień, to może i dobrze wygląda dla szefa, ale wcale nie czyni cię efektywniejszym/ą. Przygotuj sobie herbatę lub kawę i zrób przerwę na obiad. Wyjdź i zaczerpnij świeżego powietrza - to pomoże wziąć się za zadania ze zdwojoną siłą;
  • popracuj nad pozytywnym nastawieniem - nie tylko sprawi, że wszystko będzie łatwiejsze, ale także dobrze wpłynie na zdrowie. Badania wykazały, że pozytywne emocje mogą być skutecznym antidotum na stres, ból i choroby.
Uczyń trening rutyną

© Marcel Mooij - Fotolia.comJeśli tkwisz za biurkiem cały dzień, wybierz się wieczorem na długi spacer, na po parku, lub do osiedlowej siłowni. Regularne ćwiczenia poprawiają stan zdrowia, a także mogą zapobiec wystąpieniu zagrażającym życiu problemom, takim jak choroby serca, i rak. Już półgodzinna przechadzka może sprawić cuda dla stanu zdrowia i dobrego samopoczucia.

Wykonuj swoje obowiązki

© Jan S. - Fotolia.comNiewielu ludzi lubi prace domowe czy dbanie o przydomowy trawnik, ale warto spojrzeć na te zajęcia z innej strony - i tak trudno się od nich wykpić, a mogą zapewnić odpowiednią dawkę ruchu. Badania wskazują, że rutynowe obowiązki pomagają uchronić się przed i zachować dobrą kondycję.

Wysypiaj się

© dalaprod - Fotolia.comMożesz budzić się zmęczony/a przez to, że śpisz zbyt krótko lub zbyt długo. Wystarcza sześć do ośmiu godzin snu na dobę . Przekraczanie tej ilości odpoczynku ma poważne konsekwencje dla zdrowia, a także prowadzi do trudności w pracy.

Oto, jak dobrze się wysypiać:
  • kładź się do łóżka, gdy poczujesz się śpiący/a;
  • kładź się spać o tej samej porze każdego dnia, by wyregulować swój zegar biologiczny;
  • opracuj wieczorną rutynę, np. przed położeniem się wypijaj herbatkę ziołową i słuchaj kojącej muzyki.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy