Strona głównaZdrowieUkąszenia: fakty i mity

Ukąszenia: fakty i mity

Kleszcze, komary czy osy to szczególnie uciążliwi towarzysze wakacyjnego wypoczynku. Ważne jest, aby mimo wszystko nie lekceważyć ukąszeń i właściwie zareagować i zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.
Ukąszenia: fakty i mity [fot. collage Senior.pl]
 1. Kleszcze – wyciągać czy wykręcać?
  Jeśli zauważymy , nie wahajmy się usunąć go sami. Każda godzina zwiększa ryzyko zachorowania na boreliozę lub odkleszczowe zapalenie mózgu.

  Pajęczaka należy chwycić pęsetą jak najbliżej skóry i pociągnąć pionowo lub zdecydowanym półkolistym ruchem przypominającym nakręcanie spaghetti na widelec. Unikajmy wykręcania, po którym część kleszcza często pozostaje w skórze. Pod żadnym pozorem nie smarujmy go także masłem, wazeliną czy kremami – dusząc się, owad może zwymiotować i zarazić nas groźnymi chorobami.

 2. Osy, pszczoły, szerszenie – kto jest szczególnie narażony?
  W ogromnej większości przypadków użądlenie przez skutkuje jedynie miejscowym zaczerwieniem, obrzękiem oraz swędzeniem.

  – Szczególną czujność muszą jednak zachować alergicy, astmatycy i osoby z chorobami serca – wstrząs anafilaktyczny wymaga niezwłocznej, specjalistycznej pomocy! Żądło należy usuwać delikatnie, naciśnięcie może spowodować uwolnienie dodatkowej dawki jadu – mówi dr Arkadiusz Miller, lekarz internista Grupy LUX MED.

  Jest jednak żelazna zasada bezpieczeństwa, która dotyczy wszystkich. Latem nie pij bezpośrednio z kartonowego, otwartego wcześniej pudełka czy ciemnej butelki. Zawsze trzeba spojrzeć czy w napoju nie topi się właśnie jakiś owad. Mucha może być niesmaczna, ale użądlenie przez pszczołę czy osę w gardło lub język może zakończyć się tragicznie.

 3. Komary i meszki – tylko uciążliwe, czy już groźne?
  Najbardziej dokuczliwe ze wszystkich owadów. Czemu? Bo w przeciwieństwie do innych mogą ukąsić wiele razy. Oprócz swędzenia czy pieczenia nie musimy jednak obawiać się zagrożenia z ich strony.

  , choć przenoszą niektóre choroby, w Polsce zarażają niemal wyłącznie zwierzęta – choć opisywano pojedyncze przypadki zarażenia malarią przez komary, które z Afryki zabrały się na gapę samolotem. Pokąsanie przez meszki może z kolei skutkować stanem zapalnym, ale tylko w skrajnych przypadkach. Najczęściej kończy się na zwykłych bąblach.

 4. Żmija zygzakowata – największe niebezpieczeństwo?
  Z ukąszeniami żmii nie spotykamy się tak często, jak z ukąszeniami owadów, dlatego tym bardziej musimy poznać zasady postępowania. W tym przypadku śladom na skórze towarzyszą najczęściej ból, zaczerwienienie i obrzęk.

  Co robić? – Przede wszystkim uspokajać poszkodowanego – im szybciej bije jego serce, tym łatwiej jad rozprzestrzenia się po organizmie. Nie należy go też wysysać, bo sprawia to dodatkowy ból, a niestety nie pomaga. Ukąszoną rękę lub nogę należy trzymać wysoko, ostatecznie można obłożyć lodem miejsce po zębach żmij do chwili zgłoszenie się do punktu medycznego. Jad żmii jest niebezpieczny dla dzieci, osób starszych i przewlekle chorych – tłumaczy doktor Miller.

  I pamiętajmy – wąż wyglądający jak , ale z dwoma symetrycznymi, żółtymi plamami z tyłu głowy to zupełnie niegroźny zaskroniec.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Akademia Pełni Życia
 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • Hospicja.pl
 • Umierać po ludzku
 • Oferty pracy