Strona głównaZdrowieUderz w cukrzycę: bezpłatne badania w mobilnej przychodni

Uderz w cukrzycę: bezpłatne badania w mobilnej przychodni

"Celuj w zdrowie. Uderz w C" - pod takim hasłem odbywa się rozpoczęta właśnie piąta, jubileuszowa edycja ogólnopolskiej akcji profilaktyczno-edukacyjnej. Mobilna Poradnia Diabetologiczna po raz piąty pojawi się na ulicach i głównych placach polskich miast, by oferować ich mieszkańcom bezpłatne badania i konsultacje specjalistyczne. Patronat nad akcją objęło Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.
Tegoroczna edycja akcji zwraca szczególną uwagę na zagadnienia związane z prawidłowym poziomem hemoglobiny glikowanej (HbA1C). Ma to bardzo duże znaczenie w leczeniu cukrzycy. O dobrej kontroli cukrzycy typu 2 (jej wyrównaniu metabolicznym) świadczy poziom HbA1C poniżej 6,5%, natomiast u osób, u których wymagane jest osiągnięcie normoglikemii, docelowy poziom nie powinien przekraczać 6,1% (czyli być bliski osobom nie chorującym na cukrzycę). Hemoglobina w krwinkach czerwonych stosunkowo łatwo dołącza cząsteczkę glukozy z krwi. Im wyższy poziom glukozy i im dłużej się utrzymuje, tym więcej dołącza się glukozy, co powoduje wzrost poziomu hemoglobiny glikowanej, oznaczonej symbolem - HbA1C. Ponieważ krwinka czerwona żyje średnio około 120 dni - poziom hemoglobiny glikowanej dokładnie odzwierciedla przeciętny poziom cukru we krwi w tym czasie. Dlatego wskaźnik HbA1C stał się kryterium oceny skuteczności leczenia cukrzycy w dłuższych odcinkach czasu.

Podwyższony poziom hemoglobiny glikowanej, świadczy o złym wyrównaniu cukrzycy i wiąże się z ryzykiem rozwoju powikłań tej niebezpiecznej choroby. Należą do nich zmiany makroangiopatyczne (wynikające z uszkodzenia dużych naczyń krwionośnych), które prowadzą do przyspieszonego rozwoju miażdżycy i chorób układu sercowo–naczyniowego, w tym zawału serca, choroby niedokrwiennej serca czy udaru mózgu; oraz zmiany mikroangiopatyczne (wynikające z uszkodzenia małych naczyń krwionośnych) mogące prowadzić do utraty wzroku czy nieodwracalnego uszkodzenia nerek, które wymaga leczenia dializami lub przeszczepu. Zaburzenia krążenia i unerwienia w obrębie kończyn dolnych często prowadzą zaś do rozwoju tzw. „stopy cukrzycowej” (trudno gojących się ran, owrzodzeń), dlatego ryzyko amputacji kończyn u tych chorych jest wysokie. Badanie hemoglobiny glikowanej powinno wykonywać się, co 3 miesiące, a przy stabilnym przebiegu choroby oraz dobrym wyrównaniu metabolicznym raz na pół roku.

Wszystkie osoby, które odwiedzą w tym roku mobilną Poradnię Diabetologiczną będą mogły wykonać bezpłatne badania poziomu glukozy i cholesterolu we krwi, dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego i BMI (wskaźnika masy ciała). Osobom chorującym na cukrzycę typu 2 zostanie również wykonany pomiar hemoglobiny glikowanej (HbA1C) pozwalający ocenić skuteczność leczenia cukrzycy. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości pacjenci zostaną skierowani na bezpłatne porady specjalistyczne u diabetologa i kardiologa.

Diabetologiczna Poradnia Servier odwiedzi w tym roku 4 miasta:
  • Warszawa: 12 maja 2010 r. - ul. Krakowskie Przedmieście, plac przy kościele pw. św. Anny
  • Wisła: 15 maja 2010 r. - Rynek
  • Kraków: 18 maja 2010 r . - Mały Rynek
  • Białystok: 20 maja 2010 r . - Park Planty

W każdym z wymienionych miast mobilna przychodnia będzie czynna od godziny 10.00 do 18.00. Rejestracja pacjentów i wydawanie numerków rozpoczyna się o godzinie 10.00. Poradnia może przyjąć ograniczoną liczbę osób.

www.wygrajzcukrzyca.pl

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy