Strona głównaZdrowieUdar przed 60-tką? Grupa krwi może tu odgrywać rolę

Udar przed 60-tką? Grupa krwi może tu odgrywać rolę

Grupa krwi może być powiązana z ryzykiem wczesnego udaru mózgu. Jak ustalono, może odgrywać rolę w udarach niedokrwiennych, które są spowodowane blokadą przepływu krwi do mózgu, występujących u osób poniżej 60 roku życia.
Udar przed 60-tką? Grupa krwi może tu odgrywać rolę [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
- Liczba pacjentów z wczesnymi rośnie. Ludzie ci są bardziej narażeni na śmierć z powodu tego zagrażającego życiu zdarzenia, a osoby, które przeżyły, często przez dekady muszą zmagać się z - mówi neurolog Steven J. Kittner z University of Maryland School of Medicine.

Przejrzano badania dotyczące kilkunastu tysięcy pacjentów po udarze i kilkuset tysięcy osób, które nigdy nie doświadczyły udaru. Następnie przeanalizowano chromosomy, aby określić warianty genetyczne związane z tym zdarzeniem i odkryto związek między wczesnym udarem (przed 60 rokiem życia) i grupą krwi: A, AB, B lub 0.

Jak się okazało, młodsze osoby z udarem częściej miały grupę krwi A, a rzadziej grupę 0 (najczęstszą wśród ludzi), w porównaniu ze starszymi pacjentami po udarze lub ludźmi, którzy w ogóle go nie doświadczyli. Po uwzględnieniu płci i innych czynników obliczono, że osoby z grupą krwi A miały o 16 procent wyższe ryzyko wczesnego udaru mózgu niż pozostali. Osoby z grupą krwi 0 miały o 12 proc. niższe zagrożenie tym zdarzeniem niż reszta. Kiedy wzięto pod uwagę ogólną ilość udarów, odkryto, że bardziej narażone na nie były osoby z grupą krwi B.

- Związek grupy krwi z udarem o późniejszym początku był znacznie słabszy niż ten, który odkryliśmy we wczesnym udarze - zauważa prof. Braxton D. Mitchell, współautor badań.

Równocześnie lekarze podkreślili, że zwiększone ryzyko było niewielkie i że osoby z krwią typu A nie powinny szczególnie martwić się udarem czy wykonywać dodatkowe badania przesiewowe.

- Wciąż nie wiemy, dlaczego grupa krwi A wiąże się z wyższym ryzykiem, jednak prawdopodobnie ma to coś wspólnego z czynnikami krzepnięcia krwi, takimi jak działanie płytek krwi i komórek wyściełających naczynia krwionośne, a także innych białek - wszystko to ma wpływ na powstawanie zakrzepów krwi - wyjaśnia dr Kittner. Wcześniej ustalono, że osoby z grupą krwi A mają nieco wyższe ryzyko powstania zakrzepów w nogach, czyli rozwoju .

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć