Strona głównaZdrowieUczeni zidentyfikowali sześć grup otyłych ludzi

Uczeni zidentyfikowali sześć grup otyłych ludzi

Brytyjscy uczeni zidentyfikowali sześć grup ludzi otyłych. Może to zrewolucjonizować leczenie nadwagi.
Uczeni zidentyfikowali sześć grup otyłych ludzi Jak stwierdzili badacze z University of Sheffield, osoby, które mają BMI powyżej 30, pasują do jednej z sześciu grup i określonej strategii, którą należy podjąć, by skutecznie poradzić sobie z utratą masy ciała.

Według badania osoby otyłe mogą być podzielone na sześć kategorii:
  • młode zdrowe kobiety
  • mężczyźni, którzy spożywają duże ilości alkoholu
  • zamożne, zdrowe osoby w podeszłym wieku
  • nieszczęśliwi i zaniepokojeni ludzie w średnim wieku
  • fizycznie chorzy, ale szczęśliwi ludzie starsi
  • osoby o słabym zdrowiu
Uczeni zaprosili do badań ponad 4 tysiące osób otyłych i poprosili je o określenie czy cierpią na bezsenność, depresję, choroby serca lub nowotwór.
- Nasze badania wykazały, że osoby z tych potrzebują zupełnie odmiennych porad i inaczej reagują na różne polityki promocji zdrowia - wyjaśnia dr Mark Green, współautor badań.

Zdrowe młode kobiety stanowiły największą grupę. Zamożne i zdrowe osoby w podeszłym wieku odznaczały się najlepszą charakterystyką zdrowotną, choć znaczna część tej grupy zmagała się z i spożywała nadmierne ilości .

Panowie pijący znaczne ilości alkoholu mieli problemy ze zrzuceniem wagi pomimo podejmowania aktywności fizycznej.

W grupie nieszczęśliwych i zaniepokojonych w średnim wieku przeważały kobiety o słabym zdrowiu psychicznym i wysokim poziomie , lęku, oraz zmęczenia.

Fizycznie chorzy, ale szczęśliwi ludzie starsi cechowali się częstym występowaniem przewlekłych chorób, w tym nadciśnienia.

Osoby o najsłabszym zdrowiu odznaczały się największą ilością chorób przewlekłych i najrzadziej podejmowały działania na rzecz poprawy stanu zdrowia.

Jak osoby należące do tych grup mogą uzyskać dobre efekty z odchudzania? Przykładowo, ludzie młodsi powinni ograniczyć alkohol, a ci nieszczęśliwi w średnim wieku - zwiększyć poziom aktywności fizycznej i skorzystać z doradztwa psychospołecznego. Osoby o najsłabszym zdrowiu powinny stawiać sobie skromniejsze cele i konsultować rodzaj ćwiczeń z lekarzem.

Autorzy badań sądzą, że ich wytyczne powinny być pomocne dla lekarzy w doradzaniu pacjentom.

Wyniki badań opublikowano w Journal of Public Health.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy