Strona głównaZdrowieU ludzi, którzy czują się młodo, rehabilitacja jest skuteczniejsza

U ludzi, którzy czują się młodo, rehabilitacja jest skuteczniejsza

Ludzie, którzy czują się młodsi niż wynikałoby to z ich wieku metrykalnego, są zazwyczaj zdrowsi i bardziej odporni psychicznie. Powiedzenie: „jesteś tak stary, jak się czujesz" wydaje się prawdziwe.
U ludzi, którzy czują się młodo, rehabilitacja jest skuteczniejsza [fot. PublicDomainPictures from Pixabay]
Jak się sprawdza wspomniane powiedzenie w przypadku osób starszych powracających do zdrowia po kłopotach fizycznych? Wydaje się, że pozostaje w mocy. Naukowcy z Uniwersytetu Bar-Ilan w Izraelu odkryli, że poczucie bycia młodym może zwiększyć szanse na skuteczną rehabilitację po chorobach, nawet w starszym wieku.

Monitorowano niemal dwustu pacjentów w wieku 73-84 lat przechodzących rehabilitację po osteoporotycznych lub udarach mózgu. Złamania (głównie w wyniku upadków) i udar to zdarzenia często skutkujące utratą samodzielności.

W trakcie rehabilitacji pacjenci kilkakrotnie odpowiadali na pytania o to, na ile lat się czują i jakie mają doświadczenia związane z wiekiem. Ich niezależność funkcjonalna była oceniana za pomocą testu Functional Independence Measurement (FIM).

Ci, którzy czuli się młodsi przy przyjęciu do szpitala, wykazywali większą niezależność funkcjonalną przy wypisie (po okresie miesiąca). Dobry skutek czucia się młodszymi odnotowano zarówno u pacjentów, którzy rehabilitowali się po złamaniach, jak i tych, którzy byli po . Odkryto również, że osoby uważające się za młodsze skuteczniej się rehabilitowały, ponieważ były bardziej optymistycznie nastawione co do swoich szans na powrót do samodzielnego funkcjonowania.

Co ciekawe, subiektywnie odczuwany wiek był najsilniejszym wskaźnikiem wyników rehabilitacji, silniejszym nawet niż wiek metrykalny pacjentów i obecność wielu przewlekłych schorzeń przy przyjęciu. - Ci, którzy czują się młodsi, mogą zachować zdrowie i samodzielnie funkcjonować przez dłuższy czas, a jak pokazuje badanie, mogą też lepiej regenerować się po okresie niepełnosprawności. Dlatego, postrzegając siebie jako osoby zdrowo się starzejące można zachować zdrowy i pełen energii styl życia - mówi prof. Amit Shrira.

Według medyków wywołanie u pacjentów poczucia, że są młodsi może pomóc w skuteczniejszej . Takie działanie pozwolić na zmianę fałszywych przekonań o i obejmować techniki poznawcze, które modyfikuje negatywne myśli o starszym wieku.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć