Strona głównaZdrowieTymianek nie tylko w kuchni - ziołowa aromaterapia

Tymianek nie tylko w kuchni - ziołowa aromaterapia

Wszyscy znamy to aromatyczne ziele, o charakterystycznym mocnym zapachu używane w niemal każdej kuchni. Listki tymianku nadają potrawom przyjemny aromat, można je dodawać do sosów, sałatek i mięs.
Tymianek nie tylko w kuchni - ziołowa aromaterapia [© eyeblink - Fotolia.com] Tymianek wywodzi się z krajów Basenu Morza Śródziemnego i od wieków używany był także w celach terapeutycznych. Napar z tymianku pobudza odksztuszanie i łagodzi suchy kaszel, dodawany do past do zębów niweluje nieświeży oddech, a jego główny składnik – tymol, likwiduje stany zapalne dziąseł i jamy ustnej.

otrzymywany przez destylację ziela z parą wodną posiada właściwości antyseptyczne, ułatwia zabliźnianie ran, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Uspokaja, łagodzi zaburzenia menstruacji, zmniejsza wypadanie włosów i podnosi ciśnienie krwi. Stosowany jest przy leczeniu kataru, grypy, kaszlu, i bakteryjnych. Pomaga przy ociężałości umysłowej, bezsenności i depresjach.

Ze względu na swoje odkażające właściwości w starożytnym Egipcie olejek tymiankowy używany był do balsamowania zwłok. Dodawano go również do kąpieli i kadzideł.

Olejek tymiankowy doskonale odświeża i dezynfekuje powietrze. Wystarczy raz dziennie wkropić do kominka aromaterapeutyczną kompozycję, w której oprócz trzech kropli olejku tymiankowego, znajdą się trzy krople olejku drzewa herbacianego i dwie krople olejku manuka i cytrynowego.

Cierpiącym na uporczywy kaszel można polecić inhalację z użyciem trzech kropli olejku tymiankowego i jednej kropli olejków: manuka i anyżowego. Najprostszą formą inhalacji jest odparowanie mieszanki olejków w miseczce kominka aromaterapeutycznego. Można też zastosować klasyczną inhalację – do miski wypełnionej gorącą wodą należy dodać mieszankę olejków, a następnie po nakryciu głowy ręcznikiem, pochylić sie nad nią i przez około pięć do dziesięciu minut wdychać unoszące się opary.

Wszystkich niskociśnieniowców ucieszy na pewno niezwykle przyjemny zabieg , który poprawi samopoczucie i zniweluje kłopotliwe wyczerpanie. Do miseczki kominka należy wkropić kompozycję olejków eterycznych, w której znajdą się: po trzy krople olejków: tymiankowego i rozmarynowego oraz po dwie krople olejków: goździkowego i cedrowego.

Warto stosować tymianek nie tylko pod postacią ziela, jako doskonałą kuchenną przyprawę, ale również wykorzystywać może mniej znane, lecz równie korzystne dla zdrowia właściwości olejku tymiankowego.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy