Strona głównaZdrowieTym zajmuj umysł, by uniknąć demencji

Tym zajmuj umysł, by uniknąć demencji

Pewne aktywności stanowią skuteczną ochronę przed demencją. Używaj komputera, wykazuj aktywność towarzyską i miej hobby, a z dużym prawdopodobieństwem unikniesz otępienia.
Tym zajmuj umysł, by uniknąć demencji [© WavebreakMediaMicro - Fotolia.com] Aktywność pobudzająca umysł może chronić mózg przed starzeniem się i to nawet w przypadku osób genetycznie predysponowanych do .

Badacze z Mayo Clinic odkryli, że u ludzi po siedemdziesiątce, którzy pozostają aktywni towarzysko, korzystają z nowych technologii i pielęgnują hobby, prawdopodobieństwo demencji jest znacznie niższe niż u ich rowieśników mniej aktywnych w tych dziedzinach.

Wspomniane działania szczególnie stymulują mózg i dlatego mogą sprzyjać jego dłuższemu zdrowiu, oceniają autorzy. Jak podkreślają, korzyści z wymienionych aktywności zyskały także osoby z apolipoproteiną E (APOE) E4, która jest genetycznym czynnikiem otępienia i .

W trwających około czterech lat badaniu wzięło udział ponad 1900 osób w średnim wieku 77 lat. Na początku testów wszyscy uczestnicy byli mentalnie zdrowi. W końcu analiz u kilkuset osób odnotowano istotne osłabienie i zdolności rozumowania.

Kiedy wzięto pod uwagę styl życia uczestników, uznano, że różne zajęcia zmniejszały prawdopodobieństwo otępienia: korzystanie z o 30 proc., w postaci np. rzeźbienia czy innego rzemiosła - 28 proc., aktywność towarzyska - o 23 proc., a gry video o 22 proc.

Najwyższą ochronę u osób z APOE E4 odnotowano w przypadku używania komputera i częstego przebywania wśród ludzi.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X