Strona głównaZdrowieTygodniowe wakacje uchronią przed chorobami serca

Tygodniowe wakacje uchronią przed chorobami serca

Nawet kryzys nie powinien powstrzymywać przed wybraniem się na choćby tygodniowe wakacje. Warto wyjechać nawet na tak krótki wypoczynek, dzięki niemu bowiem można zmniejszyć nawet o 20 procent ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.
Tygodniowe wakacje uchronią przed chorobami serca [© Darren Baker - Fotolia.com] Nie trzeba lecieć przez pół świata i wydać tysięcy euro za pobyt w pięciogwiazdkowym hotelu - już trochę relaksu wystarczy. Nie warto pozbawiać się kilku dni odpoczynku, ponieważ serce bardzo go potrzebuje. Eksperci z włoskiego Stowarzyszenia Szpitalnych Kardiologów (Associazione nazionale medici cardiologi ospedalieri, Anmco) podczas zjazdu krajowego we Florencji podkreślili, że stres, z którym jesteśmy zmuszeni żyć w miesiącach zimowych, przyczynia się do wzrostu ciśnienia krwi i prawdopodobieństwa zaburzeń rytmu serca przyczyniając się do powstania czynników zapalnych i skrzepów.

Przerwanie rutyny i oddanie się relaksowi pozwala „złapać oddech" układowi sercowo-naczyniowemu. Osoby rezygnujące z wakacji doświadczają wyższej izolacji społecznej, braku motywacji i zmęczenia pogłębiającego negatywne emocje - mówi Francesco Bovenzi, prezes Anmco. - To ma wpływ na zdrowie serca, bo oddziałuje na wzrost zapalenia naczyń krwionośnych oraz zwiększenia aktywności płytek krwi i tętna, co skutkuje reakcjami układu dokrewnego, które powodują zmniejszenie ochrony tętnic i wyższe prawdopodobieństwo oraz . Niebezpieczeństwo jest istotne zwłaszcza u osób starszych cechujących się czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, takimi jak tętnicze, nadwaga, palenie papierosów - dodaje Bovenzi.

Uczeni zaznaczają jednocześnie, że nie apelują o zapożyczanie się w celu kupowania wycieczek czy wydawania ostatnich oszczędności na ekskluzywny , można w aktywny, ciekawy sposób spędzić urlop także w mieście. - Pozostanie w domu w dni wolne i oddanie się hobby, zadbanie o zdrowszy jadłospis oraz znalezienie czasu na aktywność fizyczną choćby w postaci spacerów nie wymaga wielkich nakładów - ocenia Bovenzi.

Podczas aktywności fizycznej w mieście warto jednak pamiętać o odpowiedniej ilości wody. Temperatury w gęsto zabudowanym miejscu są wyższe niż na wsi. Silniejsze jest więc zagrożenie , a skutkuje ono większą gęstością krwi i cięższą pracą serca, by tę krew przepompować. Problem jest szczególnie niebezpieczny u osób, które już cierpią na nadciśnienie, oraz problemy żylne. Ci, którzy mogą sobie pozwolić na wakacje poza domem, a zmagają się z wymienionymi problemami, powinni udać się na konsultacje lekarskie przed wyjazdem.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy