Strona głównaZdrowieTych składników potrzebujesz, by opóźnić starzenie się mózgu

Tych składników potrzebujesz, by opóźnić starzenie się mózgu

Pewne składniki odżywcze pomagają w zachowaniu zdrowia mózgu, pomimo upływu lat, mówią neurolodzy.
Tych składników potrzebujesz, by opóźnić starzenie się mózgu [Fot. peterschreiber.media - Fotolia.com]
Jeśli chcesz powstrzymać starzenie się mózgu, zadbaj o to, by nie zabrakło określonych składników w diecie. Okazuje się, że odpowiednia dawka pewnych związków przekłada się na lepszą pracę mózgu, pomimo upływu czasu.

Uczeni z Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign odkryli, że zwiększony poziom we krwi takich związków, jak: , kwasy tłuszczowe, karotenoidy i witaminy, może poprawić sprawność połączeń mózgu i pomóc zachować młodość tego narządu.

W badaniach wzięła udział ponad setka osób w wieku 65-75 lat. Uczestnicy zostali poddani badaniom rezonansem magnetycznym i badaniom krwi, a także rozwiązali testy poznawcze. Dzięki próbkom krwi ustalono poziom określonych biomarkerów, które wskazywały ilość kwasów tłuszczowych , likopenu, alfa- i beta-karotenoidów oraz witamin z grupy B i witaminy D. Skany mózgu z kolei posłużyły do oceny aktywności poszczególnych obszarów mózgów uczestników.

Okazało się, że istnieje związek pomiędzy dobrym działaniem funkcji poznawczych i wyższym poziomem we krwi biomarkerów kwasów tłuszczowych i omega-6, karotenoidów, , ryboflawiny, , i . Co więcej, wyższe ilości kwasów tłuszczowych oraz karotenoidów były powiązane z poprawą sprawności funkcjonalnej sieci mózgowych.

Jakkolwiek od dawna wiadomo, że dobrze odżywiony organizm lepiej funkcjonuje w różnych sferach, teraz wskazano konkretne związki, które mają udział w zachowaniu odpowiedniego działania mózgu, w tym w utrzymaniu , mówią autorzy badań.

O badaniach można przeczytać w NeuroImage.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy