Strona głównaZdrowieTrzy główne czynniki wpływające na pamięć (roboczą)

Trzy główne czynniki wpływające na pamięć (roboczą)

Na pamięć roboczą, czyli tę, która odpowiada za tymczasowe przechowywanie informacji potrzebnych do przebiegu różnych procesów poznawczych, oddziałują trzy główne czynniki: wiek, długość snu i depresja.
Trzy główne czynniki wpływające na pamięć (roboczą) [Fot. Proxima Studio - Fotolia.com]
Uczeni z University of California w Riverside wyjaśniają, że osłabienie tzw. pamięci roboczej wynika głównie z trzech czynników: starszego wieku, obecności depresji i .

Jak podkreślają autorzy, tylko jeden z wymienionych czynników jest niemodyfikowalny - upływ lat. Wobec tego, aby móc liczyć na dobre funkcjonowanie , trzeba się wysypiać i dbać o zdrowie psychiczne.

Pamięć robocza jest kluczowym elementem sprawności umysłu, stanowi część pamięci krótkoterminowej: przechowuje, zarządza i przetwarza dane niezbędne dla zachodzenia takich procesów poznawczych, jak uczenie się i rozumowanie. Jest potrzebna dla różnych funkcji mózgu, ma związek m. in. z , umiejętnością rozwiązywania problemów, zdolnościami językowymi i planowaniem.

W badaniach wzięło udział kilkadziesiąt osób w różnym wieku. Uczestnicy wypełnili kwestionariusze dotyczące długości snu, oraz zostali poddani testom pamięci. Okazało się, że wszystkie te trzy aspekty, czyli wiek, sen oraz objawy depresji, miały najistotniejszy wpływ na poziom działania pamięci roboczej. Im starszy był dany uczestnik tym odznaczał się wyższym ryzykiem problemów z pamięcią; podobnie, im krócej spał i cechował się większą ilością symptomów , tym wyższe miał prawdopodobieństwo zaburzeń pamięciowych.

Na temat badań można przeczytać w The Journal of International Neuropsychological Society:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy