Strona głównaZdrowieTruskawki zmniejszają szkody wyrządzane przez alkohol

Truskawki zmniejszają szkody wyrządzane przez alkohol

W eksperymencie na szczurach odkryto, że jedzenie truskawek zmniejsza szkody, jakie alkohol może wyrządzić błonie śluzowej żołądka.
Truskawki zmniejszają szkody wyrządzane przez alkohol [fot. Alexa from Pixabay]
Szczurom podano alkohol etylowy i okazało się, że błona śluzowa żołądka tych gryzoni, które wcześniej otrzymały ekstrakt z truskawek, doznała mniej uszkodzeń.

- Działanie truskawek jest związane nie tylko z ich efektami antyoksydacyjnymi i wysoką zawartością związków fenolowych (antocyjanów), ale także tym, że aktywują obronę antyoksydacyjną i enzymy organizmu - mówi Sara Tulipani z Uniwersytetu w Barcelonie.

Jak ustalono, dieta bogata w truskawki może mieć korzystny wpływ na zapobieganie chorobom żołądka związanym z powstawaniem lub innych reaktywnych form tlenu. Owoc może spowolnić powstawanie wrzodów żołądka u ludzi.

Stany zapalne błony śluzowej żołądka ma związek z piciem , ale mogą być również spowodowane infekcjami wirusowymi lub niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (takimi jak kwas acetylosalicylowy) lub lekami stosowanymi w leczeniu bakterii Helicobacter pylori.

Badacze wykryli mniej owrzodzeń w żołądku szczurów, którym podawano ekstrakt z truskawek (40 miligramów dziennie na kilogram wagi) przez 10 dni przed wypiciem przez nie alkoholu.

Badanie nie miało na celu pokazania sposobu na złagodzenie skutków upijania się, ale raczej odkrycie cząsteczek w błonie żołądka, które chronią przed szkodliwym działaniem różnych substancji - mówi Maurizio Battino z Università Politecnica delle Marche we Włoszech.

Leczenie wrzodów i innych patologii żołądka wymaga nowych leków ochronnych o właściwościach . Odpowiedzią mogą być substancje znajdujące się w .

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy