Strona głównaZdrowieTruskawki dla zdrowia, urody i smaku

Truskawki dla zdrowia, urody i smaku

Pojawiające się na początku czerwca pachnące i smaczne truskawki stanowią zapowiedź lata. Mają jednak nie tylko powszechnie cenione walory smakowe, ale i (podobnie jak inne owoce jagodowe) istotny wpływ prozdrowotny. Jedząc je dostarcza się organizmowi liczne witaminy i mikro- oraz makroelementy.
Truskawki dla zdrowia, urody i smaku Do owoców jagodowych zalicza się: truskawki, poziomki, maliny, porzeczki, borówki amerykańskie, jeżyny, czarne jagody. Zwierają m. in.: witaminy A, C, E, kwas elagowy (antyoksydant chroniący przed nowotworami), antocyjany, bromelinę (przydatną w leczeniu choroby wieńcowej serca, przekrwieniu zatok, infekcji przewodu moczowego), arbutynę (stosowana w leczeniu trądziku, przebarwień skóry, stanów zapalnych), błonnik pokarmowy. Są więc bardzo zdrowe i korzystnie wpływają na nasz organizm pomagając m. in. w utrzymaniu prawidłowej wagi.

Historia truskawek

Pojawiające się na początku czerwca truskawki są jednymi z najpopularniejszych owoców w naszym kraju. Dodaje się je do deserów - lodów, ciast, tortów, je z makaronem lub ryżem, bądź bez żadnych dodatków. Sposobów ich podawania jest bardzo wiele.

Truskawki powstały z dwóch gatunków poziomek - chilijskiej (Ameryka Południowa) i wirginijskiej (Ameryka Północna). Po tym, jak w XVII wieku sprowadzono te owoce do Europy i posadzono blisko siebie, doszło do krzyżowego zapylenia. Nowa roślina wytworzyła owoce o oryginalnych walorach smakowych i gabarytach większych niż jakiekolwiek inne poziomki.

Właściwości


Truskawki to źródło wielu witamin i minerałów. Zawierają znaczne ilości witaminy C, a także witaminę A, B1, B2 oraz PP. Znajdują się w nich także: wapń, fosfor, żelazo, magnez, mangan, brom, fitocydy (substancje bakteriobójcze).

Mocne kości, dobry sen

Zawartość wapnia i fosforu sprawia, że owoce wzmacniają kości i zęby, a także poprawiają pracę mięśni. Poza tym, dzięki wspomnianym pierwiastkom oraz magnezowi odkwaszają organizm. Zawartość bromu ma wpływ na łagodzenie problemów z bezsennością.

Sposób na odchudzanie

Owoce są polecane są osobom, które mają problemy z przemianą materii. Znajdujące się w nich pektyny oczyszczają jelita z resztek pokarmów i korzystnie wpływają na florę bakteryjną. Wykazują właściwości odtruwające i oczyszczające, a także wspomagają spalanie tłuszczów.

Ochrona wątroby i nerek

Duża ilość żelaza w truskawkach powoduje, że chronią przed anemią, są krwiotwórcze i powstrzymują rozwój różnorodnych chorób. Wspomagają leczenie dolegliwości reumatycznych i artretycznych. Zmniejszają kwasowość moczu i dlatego są rekomendowane przy schorzeniach wątroby, nerek, kamieniach moczowych i żółciowych oraz przy podagrze.

Uroda i właściwości antynowotworowe

Mangan znajdujący się w truskawkach sprawia, że owoce te polecane są wszystkim, którym zależy na ładnym wyglądzie skóry i włosów. Rozjaśniają skórę, a maseczka z tych owoców uelastycznia ją. Truskawki zawierają też kwasu elegowy, który - jako silny antyoksydant - chroni przed nowotworami.

Wpływ na funkcje poznawcze


Bogate w przeciwutleniacze truskawki mają pozytywny wpływ na działanie mózgu i mogą opóźniać procesy starzenia się. Polifenole w truskawkach wykazują właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, które mogą chronić przed pogorszeniem się funkcji mózgu, a więc powstrzymują rozwój chorób neurodegradacyjnych.

Reakcje alergiczne


Truskawki mogą być problemem dla alergików. Uwalniają bezpośrednio histaminę z komórek, w których jest ona magazynowana, co prowadzi do wystąpienia reakcji uczuleniowej lub toksycznej. Reakcja alergiczna objawia się pokrzywką i różnego rodzaju wysypkami, nierzadko na plecach i brzuchu. Mogą wystąpić również bolesne biegunki. Owoce nie są również polecane osobom ze stwierdzoną nadwrażliwością na salicylany (truskawki zawierają znaczne ich ilości).

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy