Strona głównaZdrowieTrening siłowy opóźnia objawy demencji

Trening siłowy opóźnia objawy demencji

Programy ćwiczeń, zwłaszcza te obejmujące trening siłowy, pomogą powstrzymać progresję otępienia u osób starszych, które już doświadczają objawów zaburzeń poznawczych. Terapeutyczną moc wspomnianej aktywności fizycznej opisali uczeni w Archives of Internal Medicine.
Trening siłowy opóźnia objawy demencji W randomizowanym, kontrolowanym badaniu porównano wpływ trzech różnych rodzajów ćwiczeń przeprowadzonych dwa razy w tygodniu przez sześć miesięcy przez 86 kobiet w wieku od 70 do 80 lat.

W testach skonfrontowano chodzenie (ćwiczenia aerobowe) z ćwiczeniami równowagi i rozciągającymi oraz . Ten ostatni sposób działania dał najlepsze wyniki poprawy i innych .

Ogólnie rzecz ujmując wszystkie formy ćwiczeń generalnie przyniosły pozytywne zmiany w zakresie uwagi, pamięci, umiejętności rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji. Niemniej jednak trening siłowy okazał się najskuteczniejszy. Być może dlatego - spekulują uczeni - że jest najtrudniejszy spośród wymienionych aktywności i prawdopodobnie ze względu na to uaktywnia wiele obszarów mózgu.

Jak podkreślają autorzy badań, nie można powiedzieć, że ćwiczenia siłowe eliminują objawy , ale na pewno przyczyniają się do opóźniania ich pojawienia się. Poprawiają funkcjonowanie mózgu w procesach, które są związane ze starzeniem się i wczesnych stadiach choroby Alzheimera, mówią badacze w University of British Columbia.

Głównym celem treningów siłowych jest wzrost siły mięśni. Ćwiczenia tego rodzaju obejmują wykonywanie ćwiczeń oporowych, tj. takich, które wywołują opór przez przeciwstawną siłę zewnętrzną. Integralnym elementem tych ćwiczeń są powtórzenia, tj. kompozycja ruchów zakończona powrotem do pierwotnej pozycji.

Największą siłę mięsni osiąga się w trzeciej dekadzie życia, w kolejnych latach nie ulega ona znaczącej zmianie, po sześćdziesiątce obniża się o 15% na dekadę, zaś po osiemdziesiątce - o 30%. Takie osłabienie siły mięśni przekłada się na problemy z wykonywaniem codziennych zajęć i nierzadko skutkuje utratą samodzielności. Ponadto słabe mięśnie powodują wzrost ryzyka upadków, które stanowią zagrożenie niemożności powrotu do mobilności, a co za tym idzie, także samodzielności.

Uczeni zgodnie twierdza, że trening siłowy stanowi jeden z najskuteczniejszych metod utrzymania zdolności samodzielnego życia osób starszych.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy