Strona głównaZdrowieTrening cardio poprawia pamięć

Trening cardio poprawia pamięć

Wiadomo, że aktywność fizyczna zapewnia lepsze samopoczucie i daje szanse na dobre zdrowie. Okazuje się, że może też poprawić pamięć.
Trening cardio poprawia pamięć [©  Serg Nvns - Fotolia.com] Badania wykazały, że aktywność , tj. taka, jak , taniec lub ćwiczenia na orbitreku przydają ważnych korzyści. Skutkują m. in. wzmocnieniem mięśnia sercowego, utratą zbędnych kilogramów, obniżeniem ciśnienia, obniżeniem odczuwania , zwiększeniem gęstości kości, etc. Teraz okazało się, że treningi tego rodzaju szczególnie powinni polubić ludzie w średnim wieku - wspomniane ćwiczenia pomagają bowiem powstrzymać osłabienie .

Według ostatnich badań istnieje związek między umiarkowaną i intensywną aktywnością fizyczną w dojrzałym wieku a pamięcią werbalną i psychoruchową w późniejszym życiu.

Badacze przeanalizowali poziom aktywności fizycznej i sprawności umysłowej 2747 dorosłych uczestników, którzy na początku badania cieszyli się dobrym zdrowiem.

Uczestnicy zostali poddani badaniom sprawności fizycznej testu na bieżni. Prędkość i nachylenie urządzenia były regulowane do momentu, w którym uczestnicy nie byli już w stanie podołać wysiłkowi. Średni czas spędzony na bieżni przed wyczerpaniem trwał 10 minut. Dwadzieścia pięć lat później ci sami uczestnicy przechodzili ten sam test i tym razem średni czas ćwiczeń na urządzeniu wyniósł 2,9 minut.

Co więcej, podczas obu faz testów badani przeszli testy zdolności poznawczych. W ich ramach oceniano pamięć werbalną i prędkość psychomotoryczną.

Okazało się, że każda kolejna minuta, podczas której uczestnicy byli w stanie ćwiczyć na bieżni, wiązała się z dodatkowymi 12 procentami słów przypominanych podczas testu pamięci werbalnej i 92 procentami więcej poprawnych symboli w teście szybkości psychomotorycznej.

Wraz z upływem czasu pamięć może ulec osłabieniu. Ale okazuje się, że nie tylko odpowiada za to proces starzenia się sam w sobie, istotny jest prowadzony styl życia - zarówno dieta, jak i poziom aktywności fizycznej. Sprawność fizyczna w dojrzałym wieku ma przełożenie na możliwości poznawcze, w tym pamięć. Znaczące osłabienie pamięci zaś może stanowić nie tyle objaw upływu czasu, ale sygnalizować rozwój jakiejś choroby.

Wyniki badań opublikowano w AFP Relaxnews

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy