Strona głównaZdrowieTrening aerobowy i oporowy obniża poziom glukozy we krwi

Trening aerobowy i oporowy obniża poziom glukozy we krwi

Połączenie treningu aerobowego i oporowego może być bardziej skuteczne niż wszelki inny rodzaj ćwiczeń w pomaganiu ludziom z cukrzycą w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi.
Trening aerobowy i oporowy obniża poziom glukozy we krwi [© Sergey Nivens - Fotolia.com] Połączenie treningu aerobowego i oporowego może być bardziej skuteczne niż wszelki inny rodzaj ćwiczeń w pomaganiu ludziom z w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi.

Naukowcy przeanalizowali dane z 14 badań, w których wzięło udział ponad 900 osób z cukrzycą typu 2. W badaniach oceniano rolę lub treningu oporowego (ćwiczeń takich jak podnoszenie ciężarów) w poprawianiu zdrowia chorych na cukrzycę.

W porównaniu do samego aerobiku lub samych ćwiczeń oporowych, trening złożony z obu rodzajów był bardziej skuteczny w kontroli poziomu cukru we krwi, stężenia lipidów we krwi, poziomu ciśnienia tętniczego i masy ciała, twierdzą naukowcy. Taka aktywność fizyczna pomogła także osiągnąć wyższy poziom dobrego .

„Połączenie treningu aerobowego i oporowego może być zalecane jako część programuzmiany stylu życia w leczeniu cukrzycy typu 2", mówi Lukas Schwingshackl z Uniwersytetu w Wiedniu. Uczony podkreślił jednak, że potrzebne jest kolejne badanie w celu potwierdzenia uzyskanych wyników.

Zarówno ćwiczenia aerobowe, jak i oporowe mogą zmniejszyć stężenie glukozy we krwi. Jednak różne tryby ich wykonywania mogą mieć różne skutki. Trening oporowy buduje mięśnie i tym samym zwiększa wykorzystanie poprzez zwiększenie masy mięśni. Trening aerobowy powoduje wykorzystanie glukozy od razu.

Najważniejsze jest to, że określony rodzaj ćwiczenia wykonywany regularnie robi dużą różnicę w zarządzaniu glukozy we krwi i zmniejsza ryzyko powikłań, wnioskują autorzy badań.

Warto przypomnieć, że aerobowe to te, przy których mięśnie produkują energię podczas wykorzystania procesów tlenowych (aerobowych). Trening tego rodzaju obejmuje m. in. bieganie, pływanie, nordic walking, energiczny taniec, stepper, orbitrek. Ćwiczenia oporowe natomiast zwiększają siłę i masę mięśni, wytrzymałość kości, a także metabolizm organizmu.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Diabetologia.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy