Strona głównaZdrowieTomografia i rezonans: jakie choroby diagnozują?

Tomografia i rezonans: jakie choroby diagnozują?

Rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa, to dwa badania diagnostyczne zaliczane do badań obrazowych. Dzięki nim lekarz może zobaczyć zmiany chorobowe na ekranie komputera. Oba badania są bezbolesne, oba wymagają użycia specjalistycznego sprzętu. Rezonans i tomografia kojarzone są często z wykrywaniem nowotworów i urazów neurologicznych, ale ich możliwości diagnostyczne są znacznie szersze.
Tomografia i rezonans: jakie choroby diagnozują? [Fot. zlikovec - Fotolia.com]

Rezonans magnetyczny: co diagnozuje

Rezonans magnetyczny (MR skrót od Magnetic Resonance) to jedna z najdokładniejszych metod pozwalających stwierdzić choroby układu nerwowego. Badanie rezonansem magnetycznym cechuje duża czułość w obrazowaniu tkanek miękkich, takich jak , czy więzadła. Badanie umożliwia uzyskanie bardzo szczegółowych obrazów narządów i tkanek w organizmie bez zastosowania promieniowania rentgenowskiego. Wykorzystuje się tu silne pole magnetyczne i fale radiowe.

Rezonans ułatwia rozpoznanie nowotworów w początkowym etapie. Badanie jest również skutecznym narzędziem oceniającym stan układu mięśniowego i szkieletu (np. pod kątem urazów), sprawdza się również w diagnostyce schorzeń kręgosłupa oraz układu nerwowego i mózgu. Badanie MR jest też wykorzystywane przy diagnozowaniu choroby Alzheimera czy stwardnienia rozsianego.

może być wykonywany z kontrastem lub bez. Pierwsza opcja dotyczy osób z podejrzeniem chorób układu nerwowego (np. choroby Alzheimera, nowotwory mózgu, udary), guza serca, płuc, chorób naczyń krwionośnych, nowotwory narządów rozrodczych u kobiet, gruczołu krokowego u mężczyzn i przy urazach stawów i wiązadeł). Najnowocześniejsze aparaty wykorzystujące pole o natężeniu 1,5 T, 32-kanałowe umożliwiają badanie serca, prostaty, miednicy mniejszej w kierunku endometriozy, brzucha i wątroby. Kolejną zaletą rezonansu jest fakt, że podczas badania nie wykorzystuje się promieniowania jonizującego. Badanie jest bezpieczne również dla dzieci.

Rezonans magnetyczny: przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do badania są metalowe elementy zarówno na ciele, jak i w ciele pacjenta. Należy więc poinformować lekarza lub technika o przebytych zabiegach ortopedycznych (śruby, metalowe endoprotezy. Badanie rezonansem wykluczą również elementy elektroniczne wszczepione na stałe: rozrusznik serca, i inne urządzenia, których na czas badania nie można odłączyć. U kobiet w I trymestrze ciąży, decyzję o wykonaniu zabiegu podejmuje lekarz radiolog w porozumieniu z ginekologiem prowadzącym ciążę. Przeciwwskazaniem może być, choć nie musi, także tatuaż w miejscu poddawanym badaniu.

Tomografia komputerowa: co diagnozuje

Tomografia komputerowa (CT skrót od Computed Tomography) jest badaniem radiologicznym, które wykorzystuje promienie rentgena i pozwala uzyskać szczegółowe zdjęcia narządów oraz kości.

Celem tego badania jest ocena struktur narządów i wykrycie potencjalnych nieprawidłowości. Urządzenie wykorzystywane do badania nazywane jest tomografem, zaś uzyskany obraz – tomogramem. Badanie jest wykonywane wyłącznie na zlecenie lekarza a ocena zdjęcia należy do lekarza radiologa.

Badanie za pomocą tomografii komputerowej jest bezbolesne i krótkotrwałe, w zależności od badanego narządu i tego czy badanie wykonywane jest z kontrastem, może trwać od 10 do 30 minut. W trakcie badania pacjent leży na stole, który przesuwa się wewnątrz szerokiego pierścienia aparatu, zawierającego lampę emitującą promienie i czujniki, które te promienie odbierają. Dane otrzymane w ten sposób przekazywane są do komputera.

Tomografia komputerowa: przeciwwskazania

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do badania tomografii komputerowej jest ciąża. Przeciwwskazaniem do podania środka kontrastowego są m.in: nadwrażliwość na jonowe środki cieniujące, ostra i przewlekła niewydolność krążenia, niewydolność wątroby/nerek, i rozedma płuc, cukrzyca insulinozależna, nadciśnienie tętnicze, jaskra, nieleczona niedoczynność tarczycy. O podaniu środka kontrastowego zawsze decyduje lekarz.

CM Medyceusz

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 23:15:15, 27-06-2018 ~gość: 98.116.97.xxx

    jak chcecie szybko mieć badanie to w lux medzie są szybko terminy i też nie potrzebują skierowania. Miła obsługa, maja też nowoczesny sprzęt.
  • 21:02:46, 29-12-2018 lay

    Rezonansem można praktycznie wszystko zbadać, a ma tę przewagę nad np. RTG że nie emituje promieniowania. Jeśli chodzi o serce to jedna z najdoskonalszych technik we współczesnej kardiologii. Sama takie badanie raz na jakiś czas wykonuję w Wizji V u mnie w Łodzi ze względu na to, że uprawiam zawodowo sport i kontrola pracy serca jest konieczna

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy