Strona głównaZdrowieTo zmniejszy ryzyko raka, nawet gdy czynniki genetyczne sprzyjają chorobie

To zmniejszy ryzyko raka, nawet gdy czynniki genetyczne sprzyjają chorobie

Zdrowy styl życia, w tym: unikanie alkoholu, niepalenie papierosów, odpowiedni wskaźnik masy ciała i regularne ćwiczenia, oznaczał niższą zachorowalność na raka, nawet u osób z wysokim ryzykiem genetycznym.
To zmniejszy ryzyko raka, nawet gdy czynniki genetyczne sprzyjają chorobie
- Nasze odkrycia wskazują, że każdy powinien prowadzić zdrowy styl życia, aby zmniejszyć ogólne ryzyko zachorowania na raka. To szczególnie ważne dla osób z wysokim genetycznym ryzykiem nowotworu - mówi dr Guangfu Jin z Uniwersytetu Medycznego w Nanjing.

Ciągle odkrywane są obszary w DNA z określonymi zmianami, które wpływają na ryzyko zachorowania na raka, stąd można zdefiniować poligeniczne wskaźniki prawdopodobieństwa rozwoju choroby (polygenic risk scores, PRS) - szacunki indywidualnego ryzyka zachorowania na raka - w oparciu o unikalną kombinację tych zmian u pacjenta. Jednakże większość PRS jest generowanych dla konkretnego typu nowotworu, a nie dla ogólnego ryzyka.
PRS wskazujący na ryzyko określonego raka jest istotny, ale niewystarczający. Próbowaliśmy stworzyć wskaźnik dla pomiaru ogólnego genetycznego zagrożenia - wskazuje dr Jin.
Pod uwagę wzięto 16 najczęstszych nowotworów u mężczyzn i 18 u kobiet, aby określić ogólne prawdopodobieństwo zachorowania. Jak się okazało, osoby z najwyższym wskaźnikiem ogólnym były prawie dwukrotnie bardziej narażone na rozpoznanie raka w końcowym okresie badań.

Co istotne, aż 97 procent pacjentów (spośród ponad 400 tysięcy kobiet i mężczyzn) biorących udział w badaniu miało wysokie ryzyko genetyczne co najmniej jednego typu raka. - Sugeruje to, że prawie każdy jest podatny na co najmniej jeden rodzaj nowotworu - mówi dr Jin.

Okazuje się równocześnie, że istotne znaczenie dla zagrożenia nowotworem ma przestrzeganie zdrowego stylu życia. Uwzględniono m. in. palenie papierosów, poziom spożywania , wskaźnik masy ciała, regularność i poziom oraz typową dietę. Pacjenci z najbardziej niekorzystnym stylem życia i najwyższym ryzykiem genetycznym byli 2,99 razy (mężczyźni) lub 2,38 razy (kobiety) bardziej narażeni na zachorowanie na raka niż osoby o zdrowym stylu życia i najniższym prawdopodobieństwie genetycznym. Oceniono też, że zdrowe prowadzenie się niweluje przeciętne genetyczne zagrożenie nowotworem.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy