Strona głównaZdrowieTłuszcze trans wywołują agresję

Tłuszcze trans wywołują agresję

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego wykazali, że spożywanie kwasów tłuszczowych typu trans wiąże się z odczuwaniem rozdrażnienia i agresji.
Tłuszcze trans wywołują agresję Badanie z udziałem prawie 1 000 mężczyzn i kobiet wykazało związek między jedzeniem kwasów a negatywnymi zachowaniami wobec innych. Zanotowano cały wachlarz pejoratywnych emocji - od braku cierpliwości po agresję.

Kwasy tłuszczowe typu trans są przede wszystkim produktami uwodornienia, które sprawia, że tłuszcze mają formę stałą w temperaturze pokojowej. Są obecne w dużych ilościach w niektóryczh margarynach (a także produktach z nią przygotowywanych) i wysokoprzetworzonych produktach spożywczych, ale też białym chlebie, mleku krowim, a także maśle (przy czym według najnowszych te naturalnie zawarte w mięsie wołowym i jagnięcym oraz nabiale nie szkodzą, a nawet mają korzystne działanie). Niekorzystne skutki zdrowotne kwasów tłuszczowych trans dotyczą funkcji metabolicznych, insulinooporności, rozwoju stanów zapalnych i problemów ze .

W oparciu o informacje na temat stosowanej przez uczestników diety uczeni przeanalizowali relację pomiędzy ilością spożywanych kwasów tłuszczowych trans a takimi zachowaniami, jak czy rozdrażnienie.

W badaniu wzięto pod uwagę takie czynniki, jak historia zachowań agresywnych, taktyki rozwiązań sytuacji konfliktowych i własna ocena poziomu niecierpliwości i rozdrażnienia, a także zastosowano skalę oceny agresywnych zachowań. Analizy zostały dostosowane do płci, wieku, wykształcenia uczestników oraz ich przyzwyczajeń związanych z piciem alkoholu lub stosowaniem wyrobów tytoniowych.

Odkryto, że większe spożycie kwasów tłuszczowych typu trans było związane z agresją i stanowiło skuteczniejszy wskaźnik możliwych zachowań agresywnych czy wynikających z rozdrażnienia niż inne predyktory agresji.

W Polsce - w przeciwieństwie do wielu innych krajów - normy dla produktów spożywczych nie przewidują ani ograniczenia szkodliwych tłuszczów trans, ani obowiązku informowania o ich zawartości w produktach.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy