Strona głównaZdrowieTłusta dieta zwiększa ryzyko raka jelit i okrężnicy

Tłusta dieta zwiększa ryzyko raka jelit i okrężnicy

Jeśli twoja dieta zawiera duże ilości tłuszczu, narażasz się na wyższe ryzyko raka jelit i okrężnicy.
Tłusta dieta zwiększa ryzyko raka jelit i okrężnicy [Fot. OMG Snap - Fotolia.com]
Badacze z Salk Institute for Biological Studies w La Jolla podają, że osoby jedzące większe ilości tłustych produktów i dań cechują wyższym prawdopodobieństwem rozwoju i okrężnicy.

Rak jelita grubego rozwija się zwykle w wyniku mutacji w jelitowych komórkach macierzystych, które są odpowiedzialne za regenerację komórek chroniących przed uszkodzeniami wywoływanymi przez kwasy żółciowe. Kwasy te wysyłają sygnały hormonalne do komórek jelitowych poprzez białko o nazwie receptor Farnesoide X (FXR). Dzięki niemu proces regeneracji komórek jelitowych zachodzi w odpowiednim tempie.

W ramach badań monitorowano stan zdrowia myszy zmodyfikowanych genetycznie tak, że były bardziej narażone na rozwój . Odpowiadała za to mutacja genu Apc, który w normalnych warunkach powstrzymuje wzrost guzów, ponieważ kontroluje podział komórek jelitowych. Modyfikacja wspomnianego genu z kolei umożliwia komórkom szybki podział i uzłośliwienie guzów. Mutację tego rodzaju najczęściej odnotowuje się u pacjentów z rakiem jelita grubego.

Ustalono, że u myszy z wariantem Apc odznaczały się wyższym poziomem kwasów żółciowych znacznie wzrósł poziom kwasów żółciowych podczas wczesnych stadiów rozwoju raka. Okazało się, że większa ilość kwasów żółciowych nasilała rozwój , a stosowanie diety wysokotłuszczowej dodatkowo sprzyjało formowaniu się guzów u gryzoni.

Jak wskazują autorzy, zarówno genetyka, jak i styl życia mają wpływ na rozwój raka okrężnicy i odbytnicy; pod wpływem dużej ilości tłuszczu w diecie częściej tworzyły się guzy i gruczolaki przekształcały się w nowotwory złośliwe.

O badaniach napisano w magazynie Cell.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy