Strona głównaUrodaThalassoterapia: woda morska to suplement diety i kosmetyk

Thalassoterapia: woda morska to suplement diety i kosmetyk

Od greckiego słowa thalassa (morze) utworzono nazwę systemu pielęgnacji i leczenia w oparciu o bogactwo morza - tym właśnie jest thalassoterapia. Kosmetyki zawierające ekstrakty z alg morskich, kolagen, plankton, perły i kawior znajdziemy dziś na półkach osiedlowych drogerii i w ekskluzywnych SPA.
Thalassoterapia: woda morska to suplement diety i kosmetyk [© cédric chabal - Fotolia.com] Thalassoterapia jest w zasadzie znana od wieków - zażywanie morskich kąpieli nie należało do rzadkości w czasach starożytnych. Właściwości wody morskiej, takie jak przyśpieszenie gojenia ran, znane i wykorzystywane były przed stuleciami. Intryguje fakt, że o kosmosie i miejscach odległych o setki lat świetlnych nauka wie dziś więcej, niż o morzu, choć zajmuje ono ok. ¾ globu i jest - zdawałoby się - w zasięgu ręki. Pierwsze spisane badania wody morskiej podjął - owiany legendą - francuski badacz i lekarz, Rene Quinton, dopiero w końcu wieku XIX i początkach XX. Quinton przebadał skład surowicy krwi człowieka i porównał go z mineralnym składem wody morskiej. Odkrył, że substancje te są niemal identyczne: wprawdzie woda morska ma większe zasolenie, ale pierwiastki i proporcje, w jakich występują - są bliźniaczo podobne. Rodzinne podobieństwo łączy też wodę morską i płyny owodniowe, czyli środowisko, w którym rozwija się malutki człowiek w łonie matki. To tłumaczy, dlaczego woda morska wpływa pozytywnie na zgodność kremów ze skórą.

Różnica w zasoleniu wody morskiej i naszego wewnętrznego środowiska może wynikać z tego, że w pamięci fizjologicznej organizmów zachował się skład wody morskiej sprzed wyłonienia się kontynentów i powstania atmosfery (na którą „zużyła się" część odparowanej z oceanów wody). Dziś więc nie da się bezkarnie pić wody morskiej w stanie naturalnym. Jest hipertoniczna wobec środowiska wewnętrznego organizmu; w krótkim czasie jej większa ilość spowodowałaby odwodnienie komórek organizmu. Znając dobroczynne działanie i wysoką przyswajalność pierwiastków z wody morskiej Rene Quinton w swojej praktyce opracował terapię wodą morską izotoniczną, czyli rozcieńczoną w proporcji 1:2. Podobno zastosował ją w obliczu epidemii tyfusu dziesiątkującego dzieci w Afryce, ratując ok. tysiąca istnień. Wedle legendy swojemu staremu i niedomagającemu psu zaaplikował transfuzję z rozcieńczonej wody morskiej, czym przedłużył mu życie o wiele lat i dodał witalności; krwinki odtworzyły się w ciągu ok. 12 dni.

Choć dziś transfuzja z wody morskiej nie stanowi przedmiotu zainteresowania medycyny akademickiej, dostępny jest efektywny sposób remineralizacji organizmu wodą morską. Bogactwo wody morskiej to nie tylko liczba składników mineralnych i pierwiastków śladowych. Jako idealne dla organizmów środowisko życia woda morska charakteryzuje się dużą biodostępnością składników; to „suplement diety", który jest w ogromnym stopniu przyswajalny. Na rynku jest obecnie dostępna butelkowana głębinowa woda morska. Producenci (np. Biomaris) zalecają picie w małych porcjach (1-2 łyżki) 5 razy dziennie, przed posiłkami i przed snem, w rozcieńczeniu co najmniej 1:2. Znakomicie smakuje z sokiem pomidorowym i innymi sokami warzywnymi. Dostarcza dużo wapnia, magnezu i żelaza, a także mnóstwa innych składników - zarówno minerałów, jak i pierwiastków śladowych.

Zanieczyszczenie środowiska i stresogenne tempo życia dają się we znaki np. w postaci niedomagań skóry. Osoby cierpiące na wrażliwość skóry niespowodowaną żadną chorobą czy schorzeniem to już ok. 70% populacji. Cierpiący na łuszczycę i atopowe zapalenie skóry to rzesza osób odczuwających duży dyskomfort, czasem w stopniu uniemożliwiającym prowadzenie normalnego trybu życia. Zastosowanie głębinowej wody morskiej jako bazy w kosmetykach sprawia, że są znakomicie tolerowane także przez osoby z trudem dobierające pielęgnację dla swojej skóry. Stopniowa remineralizacja skóry wzmacnia ją i obniża potencjał alergiczny.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy