Strona głównaZdrowieTętno wskaźnikiem długości życia? Im szybsze, tym wyższe ryzyko chorób serca

Tętno wskaźnikiem długości życia? Im szybsze, tym wyższe ryzyko chorób serca

Jak uważają szwedzcy badacze, stopniowe przyspieszanie tętna spoczynkowego może oznaczać przyszłe problemy z sercem.
Tętno wskaźnikiem długości życia? Im szybsze, tym wyższe ryzyko chorób serca [Fot. alexus - Fotolia.com]
Prawidłowe , czyli puls, mieści się w przedziale 50-100, ale okazuje się, że gdy w przypadku ludzi w starszym wieku jest na poziomie z górnej części tego zakresu, oznacza wyższe ryzyko wcześniejszej śmierci.

Ustalono też, że każde dodatkowe uderzenie serca na minutę przekłada się na wyższe ryzyko wcześniejszej śmierci o 3 proc. i o 2 proc. wyższe prawdopodobieństwo .

W wieloletnich badaniach uczonych z Uniwersytetu w Göteborgu wzięło udział kilkuset mężczyzn, którzy na początku testów wypełnili dokładne kwestionariusze na temat swojego stylu życia oraz przeszli kompleksowe badania, objemujące też pomiar tętna spoczynkowego.

Okazało się, że uczestnicy, którzy na początku badań mieli tętno spoczynkowe na poziomie wyższym niż 75, odznaczali się o dwukrotnie wyższym ryzykiem zgonu lub choroby serca w kolejnych latach w porównaniu do mężczyzn o tętnie niższym niż 55. Jak sądzą uczeni, być może tętno samo w sobie nie jest głownym predyktorem chorób, ale może mieć ścisły związek z innymi przyczynami zaburzeń pracy układu sercowo-naczyniowego.

Co więcej, odkryto, że stabilna częstość akcji serca w spoczynku między 50 a 60 rokiem życia miała związek z 44-procentowym mniejszym prawdopodobieństwa chorób serca w siódmej i ósmej dekadzie życia.

Jednocześnie potwierdzono, że zbyt niskie tętno także wskazuje zagrożenie dla serca. Jeśli spada do czterdziestu kilku uderzeń na minutę, może oznaczać zaburzenia naturalnego „rozrusznika" serca, czyli układu bodźcotwórczo-przewodzącego, który odpowiada za wytwarzanie i przewodzenie impulsów nerwowych.

Jak wskazują autorzy, podwyższone tętno spoczynkowe można zmniejszyć m. in. dzięki regularnym . Co więcej osoby o zbyt szybkim tętnie powinny zwracać szczególną uwagę na inne czynniki problemów z sercem, takie jak czy nadmiar cholesterolu.

Wyniki badań są dostepne w magazynie Open Heart.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy