Strona głównaZdrowieTest na raka jelita grubego

Test na raka jelita grubego

Rak… Większość z nas przestaje czytać po tym słowie. Tak bardzo boimy się tej choroby, że wolimy się nie badać. Tłumaczymy się brakiem czasu na chodzenie do lekarza i czekanie w długich kolejkach do specjalisty lub zwyczajnie brakiem pieniędzy.
Test na raka jelita grubego [© Digital_Zombie - Fotolia.com] W aptece dostępne są testy do diagnozowania wielu chorób, w tym raka jelita grubego. Badanie, które do tej pory można było wykonać tylko w specjalistycznym laboratorium, można teraz samodzielnie przeprowadzić w domu. Test, jak zapewniają producenci, jest prosty w użyciu.

Rak jelita grubego jest drugim zabójcą wśród nowotworów, po raku piersi u kobiet i raku płuc u mężczyzn. W Polsce diagnozowanych jest 12 tys. przypadków rocznie, z tego ponad połowa umiera! Dla porównania na raka szyjki macicy umiera dziennie 5 Polek, na raka jelita grubego 30 osób. Zachorowalność na raka jelita grubego, a więc okrężnicy, odbytnicy i odbytu, systematycznie wzrasta, średnio o 3% rocznie. Rak jelita grubego rozwija się najczęściej w krajach wysoko rozwiniętych, prawdopodobnie jest związany ze specyfiką naszych czasów: stres, brak wysiłku fizycznego, zaparcia spowodowane dietą ubogą w naturalne witaminy, wapń, błonnik. Niestety świadomość Polaków na temat tej choroby jest niewielka, a profilaktyka na niskim poziomie. Dlatego większość zmian nowotworowych wykrywana jest w stadium rokującym niewielkie nadzieje. Zastraszający jest fakt, że ponad 80% Polaków nie zgłasza dolegliwości lekarzowi pierwszego kontaktu!

Tymczasem rak to nie wyrok śmierci. W większości wypadków, wcześnie wykryty, jest wyleczalny. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania tej chorobie jest profilaktyka. Badania kontrolne są najlepszą gwarancją naszego zdrowia. Jeśli więc zauważymy u siebie któreś z następujących objawów:
- bóle żołądka;
- uczucie ciężkości;
- wzdęcia;
- przedłużające się zaburzenia trawienia;
- zaburzenia w wypróżnianiu się;
- nagły spadek wagi;
- krew w stolcu.

Podstawowym badaniem jest FOB Test (Fecal Occult Blood)– badanie na krew utajoną w kale. FOB Test można kupić w aptece. Jeśli wynik FOB Testu okaże się dodatni, należy udać się do lekarza.

Pamiętajmy, że profilaktyka to najskuteczniejsza metoda walki z rakiem. Aktywny tryb życia, dieta bogata w błonnik i witaminy oraz regularne badanie zmniejszają ryzyko zachorowania na raka. Badajmy się wiec regularnie.

Przeczytaj także


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy