Strona głównaZdrowieTempo chodzenia pozwala przewidzieć ryzyko śmierci z powodu chorób serca

Tempo chodzenia pozwala przewidzieć ryzyko śmierci z powodu chorób serca

Szybkość chodzenia może wskazywać na poziom ryzyka śmierci z powodu chorób serca. Odkryty związek najprawdopodobniej wynika z tego, że szybkość chodu odzwierciedla ogólny stan zdrowia i sprawności fizycznej.
Tempo chodzenia pozwala przewidzieć ryzyko śmierci z powodu chorób serca [Fot. WavebreakMediaMicro - Fotolia.com] Z badań Uniwersytetu w Leicester wynika, że starsze osoby, które wolno chodzą, wykazują dwa razy wyższe ryzyko śmierci z powodu niż seniorzy będący „dziarskimi" piechurami.

Chodzenie to jeden z najbardziej dostępnych form sportu. Jeśli spacer jest dostatecznie szybki, może stanowić trening cardio, który pomaga zachować dobre zdrowie, a także utrzymać odpowiednią wagę i siłę . Okazuje się też, że jest wskaźnikiem zagrożenia chorobami serca, a nawet zgonu z ich powodu.

W brytyjskich badaniach wzięło udział ponad 420 tysięcy osób, których zdrowie monitorowano przez ponad 6 lat. Odkryto, że tempo chodzenia było niezależnym wskaźnikiem ryzyka śmierci związanej z chorobami serca. Osoby, które poruszały się wolno, były o 1.8 do 2.4 razy bardziej narażone na zgon w wyniku choroby serca w badanym okresie. Takie prawdopodobieństwo dotyczyło zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Autorzy wzięli pod uwagę różne czynniki problemów kardiologicznych, w tym , palenie papierosów, sposób odżywiania się, etc. Co ciekawe, osoby o najniższym BMI, które wolno się przemieszczały, były najbardziej narażone na śmierć z powodu choroby serca.

Jak wyjaśniają uczeni, odkryty związek najprawdopodobniej wynika z tego, że szybkość chodu odzwierciedla ogólny stan zdrowia i sprawności fizycznej, w tym poziom zdolności do podejmowania wysiłku. Osoby najsłabsze odznaczały się najwyższym prawdopodobieństwem utraty życia w okresie monitorowania stanu zdrowia przez badaczy.

Nie jest to pierwsze tego rodzaju badanie. Testy sprzed kilku lat także dowiodły, że spowolniony chód miał związek z wyższym ryzykiem śmierci m. in. w wyniku choroby serca i .

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy