Strona głównaZdrowieTe objawy mówią, że jesz za mało węglowodanów

Te objawy mówią, że jesz za mało węglowodanów

Węglowodany powinny stanowić źródło 45 do 65 proc. dziennie przyjmowanych kalorii, tymczasem często ograniczamy ich ilość w diecie, ponieważ składniki te są uważane za winowajców w przybieraniu na wadze. Trzeba zaś wiedzieć, że nadmierne zmniejszenie dawki weglowodanów wiąże się z zaburzeniami pracy organizmu, co staje się widoczne w kilku charakaterystycznych objawach.
Te objawy mówią, że jesz za mało węglowodanów [Fot. Syda Productions - Fotolia.com] Brak energii

Weglowodany przydają nam - zostają przekształcone w glukozę i stanowią „paliwo" dla organizmu, które jest wykorzystywane na bieżąco, a także gromadzone w mięśniach, wątrobie i komórkach różnych tkanek jako rezerwa na później. Jeżeli nie dostarczasz sobie węglowodanów w odpowiedniej ilości, odczuwasz intensywniejsze (nawet jeśli udało ci się dostatecznie długo i głęboko spać), osłabienie, a także kłopoty z koncentracją i logicznym myśleniem.

Ból głowy

Niedobory powodują obniżenie poziomu cukru we krwi, co z kolei może wywolywać bóle głowy. Od czasu do czasu każdego z nas boli głowa, jeśli jednak dolegliwości te się powtarzają i nie potrafisz wskazać ich innej przyczyny (np. brak snu), przyjrzyj się swojej diecie, być może w niej znajdziesz odpowiedź na pytanie o powody bólu. Najlepiej nawet „na wszelki wypadek" zwiększyć nieco w jadłospisie ilość jabłek, gruszek i marchew - to zagwarantuje odpowiednią dawkę węglowodanów i zapobiegnie .

Marzniesz

Chociaż kaloryfer masz włączony „na full", szczękasz zębami. O ile nie masz gorączki, może to oznaczać niedostatek węglowodanów w diecie. Ludzie stosujący dietę ubogą w węglowodany są narażeni na osłabienie funkcjonowania tarczycy, co może utrudniać wewnetrzną regulację temperatury ciała. Zjedz bułkę pełnoziarnistą lub zaserwuj sobie ulubioną pizzę, a przestaniesz odczuwać nieustanny chłód.

Zaparcie

Jeżeli unikasz produktów pełnoziarnistych, warzyw i owoców oraz orzechów, najprawdopodobniej brakuje ci błonnika, co może prowadzić do zaparć. Jeśli doświadczasz kłopotów z wypróżnianiem się w cztery na siedem dni tygodnia, spróbuj wzbogacić menu o wymienione wyżej produkty, z dużym prawdopodobieństwem dość szybko dostrzeżesz poprawę funkcjonowania układu pokarmowego.

Zatrzymany proces odchudzania

W związku ze znacznym zmniejszeniem dawki węglowodanów w diecie początkowo często odntowuje się spadek wagi, ale wkrótce może się ona zatrzymać. Wszystko dlatego, że w wyniku zaburzone zostają czynności tarczycy, której hormony mają wpływ na poziom wagi.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć