Strona głównaZdrowieTe ćwiczenia są najskuteczniejsze w profilaktyce cukrzycy

Te ćwiczenia są najskuteczniejsze w profilaktyce cukrzycy

Aktywność fizyczna, która wzmacnia mięśnie, jest najskuteczniejsza w ochronie przed cukrzycą.
Te ćwiczenia są najskuteczniejsze w profilaktyce cukrzycy [Fot. carballo - Fotolia.com]
Już od jakiegoś czasu wiadomo, że regularny wysiłek fizyczny pomaga zachować zdrowie, w tym jest dobrym sposobem na uchronienie się przed rozwojem cukrzycy typu 2. Teraz ustalono, że najskuteczniejsze w tej profilaktyce są takie treningi, które wzmacniają siłę mięśni.

W testach uczonych z Iowa State University wzięło udział kilka tysęcy ludzi w wieku 20-100 lat. Okazało się, że ćwiczenia, które spowodowały umiarkowany wzrost masy mięśniowej, miały związek z 32-procentowym zmniejszoniem ryzyka cukrzycy typu 2. Efekt ochronny był niezależny od obecności innych cznników choroby, takich palenie , picie alkoholu, , czy .

Co ciekawe, to właśnie umiarkowane ćwiczenia dawały najlepsze skutki. Większy przyrost nie oznaczał wyższej ochrony przed zachorowaniem na cukrzycę.

Najlepsze ćwiczenia dające efekt w postaci zwiększenia masy mięśni to ćwiczenia oporowe, czyli siłowe, a więc polegające na wykorzystywaniu obciążeń i gimnastyki zdrowotnej. Jak radzą eksperci, nie trzeba chodzić na siłownię czy kupować specjalistycznego sprzętu, już w warunkach domowych można robić przysiady, deskę (ang. plank), wykroki i in.

Z danych Światoej Organizacji Zdrowia wynika, że na całym świecie na cukrzycę choruje ponad 400 milionów ludzi. Szacuje się, że co roku bezpośrednio z powodu cukrzycy umiera 1,6 mln ludzi, a kolejne 2,2 traci życie z powodu komplikacji wywoływanych tą chorobą.

Zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, utrzymanie prawidłowej masy ciała i unikanie papierosów to główne sposoby zapobiegania lub opóźniania wystąpienia cukrzycy typu 2. może być leczona, a jej konsekwencji można by uniknąć lub je opóźnić poprzez dietę, aktywność fizyczną, leki oraz regularne badania przesiewowe i leczenie powikłań.

O wynikach badań można przeczytać w magazynie Mayo Clinic Proceedings.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy