Strona głównaZdrowieTe choroby ci grożą, jeśli zbyt długo pozostajesz w pozycji siedzącej

Te choroby ci grożą, jeśli zbyt długo pozostajesz w pozycji siedzącej

Nie przesiaduj przed telewizorem czy ekranem komputera, częściej wstwaj i ruszaj się - jeśli zbyt długi czas spędzasz siedząc, silniej grożą ci różnorodne choroby, co najmniej czternaście.
Te choroby ci grożą, jeśli zbyt długo pozostajesz w pozycji siedzącej [Fot. Ljupco Smokovski - Fotolia.com] Nasze ciała nie są stworzone do długiego siedzenia, już 6 godzin wolnego czasu w takiej pozycji o kilkanaście procent zwiększa ryzyko wcześniejszej śmierci, ostrzegają eksperci z American Cancer Society.

Uczeni odkryli, że siedzenie w czasie wolnym przez więcej niż 6 godzin (w porównaniu z 3 godzinami) wiązało się z większym ryzykiem śmierci z powodu: chorób układu sercowo-naczyniowego, , , , , , zapalenia płuc, i innych chorób przewodu pokarmowego, , , zaburzeń nerwowych i chorób układu mięśniowo-szkieletowego.

Im krócej się siedzi w ciągu dnia, tym lepiej, mówią autorzy badań. Oczywiście trudno jest stosować się do tych zaleceń, gdy ma się siedzącą pracę, można jednak w jej trakcie regularnie wstawać choć na chwilę, porozciągać się i poprzeciągać. Już dwie minuty w pozycji stojącej na godzinę siedzenia mogą poprawić poziom , glukozy we krwi oraz ciśnienia.

Co więcej, pozostaje wiele godzin przed i po pracy, które powinniśmy dobrze zagospodarować, wskazują uczeni. Tymczasem trend jest taki, że wolny czas wielu ludzi spędza na kanapie czy w fotelu. Wraz z wiekiem to się nasila, a w przypadku osób z jakąś chorobą przewlekłą taki styl życia jest jeszcze powszechniejszy.

Jeśli chodzi o ogólny poziom ryzyka przedwczesnej śmierci w efekcie pozostawania w pozycji siedzącej przez długie godziny, wynosiło 19 procent więcej niż u osób siedzacych krócej niż 3 godziny w czasie wolnym.

Prawdopodobieństwo to znacząco różniło się jednak, biorąc pod uwagę konkretne choroby - dla nowotworu wyniosło 10 proc. więcej, a dla chorób układu mięśniowo-szkieletowego aż 60 proc.

O raporcie można pzreczytać w American Journal of Epidemiology.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy