Strona głównaZdrowieTak zadbasz o zdrowie mózgu - uprawiaj bieganie

Tak zadbasz o zdrowie mózgu - uprawiaj bieganie

Bieganie staje się coraz popularniejsze. W każdym większym mieście organizowane są maratony, półmaratony czy krótsze biegi, a w parkach bez względu na pogodę można spotkać trenujących ludzi. Polska się rozbiegała... i słusznie, bo takie regularne ćwiczenia usprawniają pracę mózgu i pomagają powstrzymać starzenie się.
Tak zadbasz o zdrowie mózgu - uprawiaj bieganie [© baranq - Fotolia.com] Mózg tych, którzy regularnie biegają, odznacza się lepszymi połączeniami funkcjonalnymi w porównaniu do osób nieaktywnych.

Neurolodzy z University of Arizona w Tucson postanowili sprawdzić, w jaki sposób ćwiczenia wpływają na aktywność mózgu. Przeanalizowali skany mózgu 22 młodych mężczyzn, którzy mieli podobny wskaźnik masy ciała i podobny poziom wykształcenia. Połowa uczestników składała się z zawodników, którzy specjalizowali się w biegach, a pozostali prowadzili siedzący tryb życia (nie uprawiali żadnego sportu przez co najmniej rok). Wszyscy zostali poddani badaniom rezonansem magnetycznym podczas snu, aby można było zmierzyć połączenia funkcjonalne w czasie odpoczynku.

Na podstawie skanów ustalono, że mózgi sportowców miały więcej połączeń funkcjonalnych niż innych ludzi. U biegających mężczyzn zauważono więcej połączeń pomiędzy różnymi obszarami mózgu, w tym w korze czołowej, która jest odpowiedzialna za poszczególne funkcje poznawcze, np. planowanie, oraz umiejętność przekierowywania uwagi.

Odkrycie jest znaczące, ponieważ połączenia funkcjonalne zmieniają się wraz z upływem lat, szczególnie u osób z lub innymi choróbami neurodegeneracyjnymi. Okazuje się zatem, że , a konkretnie , może powstrzymywać niekorzystne zmiany w połączeniach nerwowych w mózgu.

Co istotne, lepsza łączność dotyczyła obszarów, które szczególnie ulegają osłabieniu wraz z upływem lat, więc aktywność fizyczna może chronić przed w starszym wieku.

O badaniach można przeczytać w czasopiśmie Frontiers in Human Neuroscience

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy