Strona głównaZdrowieTai Chi poprawia pracę układu krążenia

Tai Chi poprawia pracę układu krążenia

Szczególnie polecane seniorom Tai Chi, jeśli jest wykonywane regularnie, poprawia zarówno czynności układu krążenia, jak i siłę mięśni, mówią badacze.
Tai Chi poprawia pracę układu krążenia Tai Chi, tradycyjne chińskie ćwiczenia umysłu i ciała, staje się coraz popularniejsze na całym świecie. W badaniu wykazano, że dzięki treningowi u osób starszych zanotowano poprawę w rozszerzaniu i kurczeniu naczyń zgodnie z pulsacją serca oraz zwiększenie siły mięśni stawu kolanowego.

Lepsza siła mięśniowa bez narażania podatności tętniczej, sprawia, że jest odpowiednim ćwiczeniem dla osób starszych w celu poprawy zarówno czynności układu krążenia, jak i wytrzymałości organizmu. Wiele badań wykazało, że treningowi siłowemu w celu poprawy funkcji mięśni i zniwelowania skutków starzenia się towarzyszy również spadek elastyczności tętnic, to z kolei istotnie zagraża zdrowiu seniorów.

Badacze wyjaśniają, że sztywność naczyń tętniczych - tj. stan, w którym arterie nie są dostatecznie elastyczne i wrażliwe na zmiany ciśnienia - jest ściśle związana z , m.in. poprzez zwiększone ciśnienie krwi i oraz . Podatność tętnic została więc zidentyfikowana jako ważny wskaźnik zdrowia układu krążenia u osób starszych i cel terapeutyczny ćwiczeń fizycznych w profilaktyce chorób układu krążenia.

W badaniach przeprowadzonych w Hong Kongu wzięło udział 65 osób starszych. 29 osób należało do lokalnych klubów Tai Chi i praktykowały ćwiczenia przez co najmniej 1,5 godziny raz w tygodniu przez trzy lata. 36 uczestników nie trenowało Tai Chi. U wszystkich oceniono poziom aktywności fizycznej i nie stwierdzono różnic między obiema grupami.

Wyniki wykazały, że osoby praktykujące Tai Chi miały lepsze wyniki niemal wszystkich testów hemodynamicznych - w tym ciśnienia krwi, oporu naczyniowego i tętna. Pomiary wykazały również, że podatność tętnic jest istotnie wyższa w grupie Tai Chi (o 40-44%). Dodatkowa analiza wykazała, że ludzie ćwiczący Tai Chi mieli większą średnią siłę mięśni - prostowników i zginaczy stawu kolanowego.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy