Strona głównaZdrowieTabletki na sen? Spróbuj terapii behawioralnej

Tabletki na sen? Spróbuj terapii behawioralnej

W przypadku długotrwałej bezsenności, pacjenci często proszą lekarza o przepisanie tabletek nasennych. Zanim jednak sięgnie się po farmaceutyki, warto wypróbować terapię poznawczo-behawioralną (cognitive behavioural therapy, CBT).
Wszystkim tym, którzy cierpią na przewlekłą , członkowie American College of Physicians (ACO) zalecają poddanie się CBT przed zastosowaniem leków.

Obecnie nie tylko w USA, ale u wielu innych krajach panuje trend, zgodnie z którym przy kłopotach ze snem łatwo sięga się po medykamenty. Wiadomo, że przewlekła bezsenność jest prawdziwym problemem i że często zgłaszają się z nim do lekarza pacjenci oczekujący szybkiego wyleczenia. Warto jednak odejść od tendencji bezzwłocznego przepisywania leków na sen, bo CBT może być bardzo przydatnym „narzędziem" w walce z insomnią, mówią pracownicy ACO.

Szacuje się, że 10 procent osób dorosłych zmaga się z bezsennością, która objawia się jako kłopoty z zaśnięciem lub przerywany odpoczynek nocny. Insomnia często dotyczy kobiet i osób starszych. Wywołuje , negatywne myśli i zaburzenia nastroju oraz ma zły wpływ na produktywność w pracy.

Uczeni przeanalizowali serię badań dotyczących bezsenności i ustalili, że terapia behawioralno-poznawcza może być skuteczna w zwalczaniu insomnii.

Jak wskazują autorzy, przed rozpoczęciem CBT należy jednak wykluczyć inne choroby, które mogą powodować bezsenność (w tym obturacyjny , i ), a także poinformować pacjentów na temat czynników, które mogą przyczynić się do , takich jak np. nadmierne spożywanie alkoholu.

Uczeni podkreślają, że główną zaletą jest CBT są długotrwałe efekty i uczenie pacjentów, jak samodzielnie zarządzać objawami bezsenności.

Obecnie na bezsenność stosuje się w USA (krótkotrwale, przez cztery do pięciu tygodni) takie leki, jak: diazepam, zolpidem, zopiklon, a także suvorexant (eksperci zaznaczają też, że jeśli lek nie zmniejsza insomnii w ciagu siedmiu do dziesieciu dni, powinien zostać zmieniony). Autorzy badań przekonują, że nie zalecają rezygnacji z farmakoterapii, ale podkreślają, że CBT jest wartościowym leczeniem - pozwala odkryć często nieuświadomione czynniki bezsenności i nierzadko bez pomocy farmaceutyków osłabić jej nasilenie.

Wyniki badań opublikowano w Annals of Internal Medicine.

Przeczytaj także


Prostata - przerost prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Przerost prostaty to choroba często występująca u mężczyzn w wieku dojrzałym. Problemy z prostatą dotyczą około połowy mężczyzn powyżej 50-go roku życia i ponad 70 procent panów, którzy ukończyli 60 lat. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 22:41:18, 07-05-2016 ~gość: 46.228.233.xxx

    A mnie tabletki służą, biorę suplement forsen forte, który ma bardzo dobry, prosty skład, melatoninę i melisę. Wycisza , uspokaja i pozwala zasnąć w pół godziny od zażycia tabletki. Polecam! Bo to CBT to chyba tylko w USA dostępne...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy