Strona głównaZdrowieSzybkość chodzenia - wskaźnik długości życia?

Szybkość chodzenia - wskaźnik długości życia?

Tempo chodzenia może wskazywać na poziom sprawności i szanse na długowieczność, mówią uczeni z Uniwersytetu w Leicester.
Szybkość chodzenia - wskaźnik długości życia? [Fot. Ljupco Smokovski - Fotolia.com]
Brytyjscy badacze przeprowadzili testy, z których wynika, że może wskazywać, czy będzie można liczyć na długie lata życia. Pod uwagę wzięto też inne potencjalne predyktory , takie jak siła dłoni oraz masa ciała.

Przez dekadę zbierano dane dotyczące niemal pół miliona ludzi i okazało się, że ci, którzy chodzili relatywnie szybko, odznaczali się dłuższą oczekiwaną długością życia i to niezależnie od ich wagi. Z kolei ci, którzy przemieszczali się jedynie w wolnym tempie, żyli średnio krócej, szczególnie, gdy do tego odznaczali się .

Kiepska sprawność fizyczna (obejmująca niską sprawność sercowo-oddechową i osłabioną siłę mięśni) oraz otyłość to główne cechy niezdrowego stylu życia i ważnych czynników nadmiernej zachorowalności i śmiertelności, mówią autorzy. Nowe testy pokazały, że szybkie tempo marszu oznacza wyższą oczekiwaną długość życia, bez względu na BMI. Mniejsze różnice zaobserwowano między uczestnikami o znacznej i zmniejszonej sile dłoni, zwłaszcza u kobiet, niemniej miał on pewne przełożenie na prawdopodobieństwo długowieczności. Podobnie, nieco mniej znaczące okazały się: lub procentowa zawartość tłuszczu w ciele - im były wyższe, tym szanse na dłuższe życie malały.

O badaniach napisano w Mayo Clinic Proceedings:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy