Strona głównaZdrowieSzybkie spacery chronią serce

Szybkie spacery chronią serce

Codzienne szybkie spacery i jogging mogą zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru mózgu nawet o 50%, wynika z nowych duńskich badań.
© anetlanda - Fotolia.comUczeni twierdzą, że liczy się przede wszystkim intensywność ćwiczeń, a nie jedynie poświęcony na nie czas, jeśli chodzi o ochronę przed zespołem metabolicznym (który odnosi się do kombinacji czynników takich, jak nadciśnienie, podwyższony poziom cukru we krwi, zaburzenia poziomu tłuszczów we krwi i otyłość brzuszną) i odpowiada za wzrost ryzyka , i .

Uczeni z kopenhaskiego szpitala uniwersyteckiego Bispebjerg przeanalizowali dane medyczne ponad dziesięciu tysięcy pacjentów w wieku 21 - 98 lat, którzy zostali zaproszeni do dziesięcioletnich badań w latach 1991-1994. Na początku okresu badawczego miało 20% kobiet i 27% mężczyzn.

Na początku analiz ci, którzy byli najmniej aktywni, mieli najwyższe prawdopodobieństwo zespołu metabolicznego. Prawie jedna trzecia nieaktywnych kobiet i około 37 proc. nieaktywnych mężczyzn doświadczało tej dolegliwości w porównaniu z 10 proc. kobiet aktywnych fizycznie i około 14 proc. często ćwiczących mężczyzn.

Pod koniec badań zespół metaboliczny zanotowano u około 15 proc. osób, u których wcześniej nie występował. Dolegliwość zaczęła nękać około 19% osób nieaktywnych i 12% tych, którzy byli bardzo aktywni fizycznie.

Dalsze badania wykazały, że nie tylko ilość ćwiczeń, ale również ich intensywność pomogła zmniejszyć ryzyko zespołu metabolicznego. Szybkie chodzenie osłabiło to prawdopodobieństwo o 50 proc. a - o 40 proc, podczas gdy codzienny godzinny spacer nie dał w tym zakresie żadnych efektów ochronnych.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie internetowym BMJ Open.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy