Strona głównaZdrowieSzybki chód biologicznie odmładza

Szybki chód biologicznie odmładza

Istnieje wyraźny związek między tempem chodzenia i genetycznym markerem wieku biologicznego.
Szybki chód biologicznie odmładza [fot. by Will Eames from Pixabay]
Na Uniwersytecie Leicester potwierdzono związek przyczynowy między tempem a długością telomerów leukocytów (LTL), tj. wskaźnikiem wieku biologicznego. Jak szacują eksperci, całe życie energicznego marszu może odznaczać biologiczne odmłodzenie o średnio 16 lat w okresie metrykalnego wieku średniego.

Na podstawie danych genetycznych ponad 400 tysięcy ludzi odkryto, że szybsze tempo chodzenia, niezależnie od ilości aktywności fizycznej, było związane z dłuższymi telomerami.

Telomery to „czapeczki" na końcu każdego chromosomu chroniące chromosom przed uszkodzeniem, podobnie jak aglet na końcu sznurowadła zapobiega jego rozplątywaniu się.

Za każdym razem, kiedy komórka ulega podziałom, telomery skracają się - aż do momentu, w którym stają się tak krótkie, że komórka nie może się już dzielić i co określa się „starzeniem replikacyjnym". Stąd uczeni uważają LTL za silny marker wieku biologicznego.
Chociaż związek między długością i chorobą nie jest w pełni zrozumiały, uważa się, że nagromadzenie takich starzejących się komórek przyczynia się do szeregu objawów, które kojarzymy ze starzeniem się, takich jak i związane z wiekiem choroby.

Chociaż fizyczne, psychiczne, społeczne i zdrowotne korzyści płynące z chodzenia są dobrze znane i potwierdzone, teraz po raz pierwszy zestawiono szybki marsz z danymi genetycznymi. Aby ocenić szybkość i częstotliwość chodzenia, uczestnicy nosili na nadgarstkach specjalne urządzenia rejestrujące ich ruch. Zebrane dane potwierdziły związek intensywności nawykowej (np. szybszego chodzenia) z długością telomerów.

- Sugeruje to, że takie obserwacje, jak wolniejsza prędkość chodzenia, to prosty sposób identyfikacji osób bardziej zagrożonych chorobami przewlekłymi lub niezdrowym starzeniem się, a intensywność aktywności może odgrywać ważną rolę w optymalizacji wysiłku. Przykładowo, oprócz wydłużania spacerów, ci, którzy są w stanie, mogą próbować zwiększenia liczbę kroków ukończonych w danym czasie - mówi dr Paddy Dempsey.

Już wcześniej ustalono, że zaledwie 10 minut energicznego marszu dziennie wiąże się z dłuższą przewidywaną długością życia, zaś osoby energicznie chodzące odznaczają się wyższymi szansami na życie dłuższe o nawet 20 lat w porównaniu do ludzi wolno chodzących.

- Jakkolwiek wcześniej wykazaliśmy, że tempo chodzenia jest bardzo silnym wskaźnikiem stanu zdrowia, nie potwierdziliśmy wówczas jeszcze, że podjęcie szybkiego tempa marszu faktycznie wpływa na lepsze zdrowie. Teraz wykorzystaliśmy informacje genetyczne, aby pokazać, że szybsze chodzenie rzeczywiście może skutkować młodszym biologicznie wiekiem - mówi prof. Tom Yates z Uniwesrytetu w Leicester.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy