Strona głównaZdrowieSztuczne słodziki grożą cukrzycą

Sztuczne słodziki grożą cukrzycą

Słodziki miały być zdrowszym zamiennikiem wszechobecnego dzisiaj cukru. Okazuje się jednak, że ich stosowanie to działanie według przysłowia „zamienił stryjek sierkierkę na kijek" - mogą sprzyjać rozwojowi cukrzycy.
Sztuczne słodziki grożą cukrzycą [Fot. Monika Wisniewska - Fotolia.com] Niskokaloryczny napój o słodkim smaku może powodować silniejszą odpowiedź metaboliczną niż napój o większej ilości kalorii z . Zastępowanie produktów słodzonych cukrem tymi z zawartością słodzików nie musi być prozdrowotnym rozwiązaniem, a nawet sprzyja rozwojowi określonych chorób.

Nowe badania uczonych z Yale University wskazują, że jedzenie produktów z zawartością sztucznych słodzików może się wiązać z wyższym ryzykiem cukrzycy. Dzieje się tak dlatego, że zazwyczaj przy naturalnych produktach intensywność słodkiego smaku ma przełożenie na ilość dostarczanej przez dane jedzenie energii. Kiedy zaś np. niskokaloryczny napój zawiera słodzik, jest „oszukany" przez realny poziom dostarczanej . W efekcie wypicie takiego napoju skutkuje silniejszą reakcją metaboliczną niż spożycie czegoś mniej słodkiego, ale słodzonego cukrem. Jednocześnie, kiedy pojawia się takie „niedopasowanie", ośrodek przyjemności w mózgu nie rejestruje, że kalorie zostały spożyte.

Odkryty mechanizm może wyjaśniać ustalony we wcześniejszych badaniach związek pomiędzy sztucznymi słodzikami i . Autorzy zaznaczają, że potrzeba dlaszych badań, by sprawdzić, czy związek ten jest przyczynowo-skutkowy. W każdym razie, eksperci zalecają, by sięgać po produkty słodzone cukrem, ale ograniczyć ich ilość w codziennej diecie, bo obecnie jadłospis przeciętnego Europejczyka czy Amerykanina zawiera nadmierne dawki cukru.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Current Biology.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy