Strona głównaZdrowieSztuczna inteligencja przewidzi zatrzymanie krążenia

Sztuczna inteligencja przewidzi zatrzymanie krążenia

Sztuczna inteligencja (uczenie maszynowe), może dokładnie przewidzieć ryzyko pozaszpitalnego zatrzymania krążenia, wykorzystując dane czasowe i pogodowe.
Sztuczna inteligencja przewidzi zatrzymanie krążenia [fot. Michael Schwarzenberger from Pixabay]
Uczenie maszynowe to część sztucznej inteligencji, w ramach której algorytmy automatycznie poprawiają swoje obliczenia na podstawie nowych danych.

Oto wyniki: ryzyko było największe w niedziele, poniedziałki i święta oraz gdy temperatura gwałtownie spadła w ciągu dni lub pomiędzy dwoma najbliższymi dniami.

Według badaczy, taką wiedzę można by wykorzystać do opracowania systemu wczesnego ostrzegania i obniżyć ryzyko oraz zwiększyć szanse ludzi na przeżycie, a także poprawić gotowość służb ratownictwa medycznego.

Zatrzymanie krążenia poza szpitalem jest dość powszechnym problemem na całym świecie i ogólnie wiąże się z niską przeżywalnością. Wiadomo, że na ryzyko istotnie wpływają . Jednak dane meteorologiczne są obszerne i złożone, a uczenie maszynowe może wykryć zależności, których nie daje się zidentyfikować za pomocą konwencjonalnych metod statystycznych, wskazują naukowcy.

Aby dokładniej to zbadać, oceniono zdolność uczenia maszynowego do przewidywania pozaszpitalnego zatrzymania krążenia na podstawie codziennych warunków pogodowych (, wilgotność względna, opady deszczu, opady śniegu, zachmurzenie, odczyty prędkości wiatru i ciśnienia atmosferycznego) oraz czasu (rok, sezon, dzień świąteczny, etc.).

Ustalono, że niedziele, poniedziałki, święta, zima, niskie temperatury i gwałtowne spadki temperatury w ciągu dnia i między jednym a drugim dniem były silniej związane z zatrzymaniem krążenia niż same dane pogodowe lub czasowe.

Jak uważają badacze, ustalenia mogą mieć istotny wpływ na lepszą profilaktykę w zakresie zatrzymania akcji serca. - Wiedząc, czy pogoda w nadchodzącym tygodniu może być niekorzystna dla układu sercowo-naczyniowego, będzie można ostrzec osoby szczególnie zagrożone, w tym seniorów. (...) Te prognozy mogą być wykorzystane do rozmieszczenia zasobów, harmonogramowania i planowania tak, aby systemy ratownictwa medycznego, oddziały ratunkowe i laboratoria były przygotowywane na zwiększenie ilości pacjentów w nadchodzących dniach - wyjaśnia dr David Foster Gaieski, współautor badań.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy