06-01-2025
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Oceniono „zgary starzenia się" oparte na sztucznej inteligencji, które przewidują zdrowie i długość życia przy użyciu danych z krwi.
Naukowcy przeszkolili i przetestowali 17 algorytmów uczenia maszynowego przy użyciu danych o markerach we krwi ponad 225 tysięcy osób w wieku 40 - 69 lat. Sprawdzili, jak dobrze różne zegary starzenia metabolomicznego przewidują długość życia i na ile mogą być wykorzystywane do pomiarów zdrowia i starzenia się.
Metabolomiczny wiek danej osoby, jej „MileAge", jest miarą tego, jak procesowi starzenia się ulega organizm, na podstawie markerów we krwi zwanych metabolitami. Metabolity to małe cząsteczki, które powstają w procesie metabolizowania, na przykład, gdy pożywienie jest rozkładane na energię. Różnica między wiekiem danej osoby przewidywanym na podstawie metabolitów a jej wiekiem chronologicznym, zwana deltą MileAge, wskazuje, czy jej biologiczne jest przyspieszone, czy spowolnione.
Osoby z przyspieszonym starzeniem się (tj. z wiekiem przewidywanym na podstawie metabolitów starszym niż wiek chronologiczny) były średnio słabsze, bardziej narażone na przewlekłą chorobę, oceniały swój stan zdrowia gorzej i miały wyższe ryzyko przedwczesnej smierci. Miały również krótsze telomery (zabezpieczenia na końcach chromosomów), które są markerem starzenia się komórek i są powiązane z chorobami związanymi z wiekiem, takimi jak . Jednak spowolnione (wiek przewidywany na podstawie metabolitów młodszy niż wiek chronologiczny) było w niewielkim stopniu powiązane z dobrym zdrowiem.
Zegary starzenia się mogą pomóc wykryć wczesne oznaki pogarszającego się stanu zdrowia, umożliwiając strategie zapobiegawcze i interwencje przed wystąpieniem choroby. Mogą również ułatwić ludziom proaktywne monitorowanie zdrowia, dokonywanie lepszych wyborów dotyczących stylu życia i podejmowanie kroków, aby pozostać zdrowym na dłużej.
- Zegary starzenia metabolicznego pozwalają na wgląd w to, kto może być bardziej narażony na rozwój problemów zdrowotnych w późniejszym życiu. W przeciwieństwie do wieku chronologicznego, którego nie można zmienić, nasz wiek biologiczny jest potencjalnie modyfikowalny. Zegary te stanowią przybliżoną miarę wieku biologicznego dla badań biomedycznych i zdrowotnych, co może pomóc w kształtowaniu wyborów odnośnie do stylu życia - wyjaśnia dr Julian Mutz z King's Prize Research Fellow.
Na podstawie: