Strona głównaZdrowieSześćdziesiąt minut ćwiczeń silnie wpływa na zegar biologiczny

Sześćdziesiąt minut ćwiczeń silnie wpływa na zegar biologiczny

Już jedna 60-minutowa sesja ćwiczeń miała wpływ na „zegar" mięśni myszy. Jeśli podobne wyniki zostaną odnotowane u ludzi, będą stanowić argument za „przepisywaniem" ćwiczeń pracownikom nocnej zmiany i leczeniem chorób, takich jak choroby serca, które mogą powodować zaburzenia rytmu w całym ciele.
Sześćdziesiąt minut ćwiczeń silnie wpływa na zegar biologiczny [fot. The Good Index from Pixabay]
istnieją w praktycznie wszystkich naszych komórkach, aby czasowo koordynować specyficzne funkcje komórkowe. Ustawienia naszych zegarów są wrażliwe na wskazówki, takie jak zmiany światła w ciągu dnia lub pora naszego posiłku.

Naukowcy z Uniwersytetu Florydy odkryli, że zegary w mięśniach myszy „słuchały" informacji z ich skurczów podczas ćwiczeń. Oznacza to, że ćwiczenia są sygnałem do ustawienia tych mechanizmów w mięśniach.

W testach sprawdzono efekty biegania myszy w różnych fazach dnia: w środku fazy odpoczynku, na godzinę przed rozpoczęciem fazy aktywności i w środku fazy aktywności.

Fazy aktywności i odpoczynku u myszy są równoważne dniowi i nocy u ludzi. Obserwowano, jak ilość podstawowego białka zegarowego zmieniała się w ciągu kilku dni po skurczach mięśni. Wyniki wykazały, że w zależności od czasu skurczów zegary przesuwały się o około godzinę na wcześniejszy lub późniejszy czas i nie wymagało to krążących hormonów ani zegara centralnego.

Innymi słowy, czas w ciągu dnia może cofnąć lub przyspieszyć zegary biologiczne naszych mięśni, więc dokładne dostrojenie tego może pozwolić na precyzyjne leczenie stanów, w których zegary biologiczne albo przyspieszają, albo się opóźniają.

Jakkolwiek badania przeprowadzono do tej pory na myszach, można je kontynuować u pacjentów bez konieczności przeprowadzania badań klinicznych, ponieważ wymagają one przepisania czasu ćwiczeń w przypadku niektórych schorzeń, takich jak .

- Te badania są ważne, ponieważ podkreślają wpływ ćwiczeń na nasz zegar biologiczny. Jeśli powtórzy się to u ludzi, oznacza to, że pracownicy nocnej zmiany mogą wykorzystywać ćwiczenia, aby pomóc przestawić swój zegar. Możemy również wykorzystać ćwiczenia jako leczenie „zaburzeń zegara biologicznego", które mogą występować w wielu chorobach przewlekłych, takich jak choroby serca - mówi dr Christopher Wolff, współautor badań.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy