Strona głównaZdrowieSześć minut intensywnej aktywności pomaga zachować zdrowie mózgu

Sześć minut intensywnej aktywności pomaga zachować zdrowie mózgu

Sześć minut ćwiczeń o wysokiej intensywności może poprawić zdrowie mózgu i opóźnić wystąpienie zaburzeń neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera i choroba Parkinsona.
Sześć minut intensywnej aktywności pomaga zachować zdrowie mózgu [fot. happyveganfit from Pixabay]
Testy pokazują, że krótka, ale intensywna jazda na rowerze zwiększa produkcję wyspecjalizowanego białka, które jest niezbędne dla tkanek mózgu, uczenia się i oraz może chronić mózg przed osłabieniem związanym z wiekiem.

Wyspecjalizowane białko o nazwie neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego (brain-derived neurotrophic factor , BDNF) wspiera neuroplastyczność (zdolność mózgu do tworzenia nowych połączeń) oraz przeżycie neuronów. Badania na zwierzętach pokazały, że lepsza dostępność BDNF sprzyja tworzeniu i przechowywaniu wspomnień, poprawia uczenie się i ogólnie wzmacnia wydajność poznawczą.

- BDNF okazał się bardzo obiecujący w badaniach na zwierzętach, ale jak dotąd środki farmaceutyczne nie pozwoliły bezpiecznie wykorzystać ochronnej mocy BDNF u ludzi. Chcieliśmy sprawdzić niefarmakologiczne podejścia, które pomogą zachować zdolność mózgu dzięki naturalnemu zwiększeniu BDNF, aby pomóc w zdrowym - mówi Travis Gibbons z University of Otago w Nowej Zelandii.

Aby ocenić wpływ różnych czynników na produkcję BDNF, porównano: post trwający 20 godzin, lekkie ćwiczenia (90-minutowa spokojna jazda na rowerze), ćwiczenia o wysokiej intensywności (sześciominutowa bardzo szybka jazda na rowerze) oraz połączenie postu z ćwiczeniami.

Odkryto, że krótkie, ale energiczne ćwiczenia były najskuteczniejszym sposobem na zwiększenia BDNF w porównaniu z jednym dniem postu lub sesją lekkich ćwiczeń. BDNF wzrósł o wiele bardziej dzięki energicznemu mini-treningowi niż podczas postu lub przy dłuższej umiarkowanej aktywności.

W kolejnych testach uczeni chcą ocenić dalsze skutki ograniczenia kalorii i dla poziomu BDNF i korzyści poznawczych. - Obecnie badamy, jak poszczenie przez dłuższy czas, na przykład do trzech dni, wpływa na BDNF. Chcemy sprawdzić, czy intensywne ćwiczenia na początku postu przyspieszają korzystne efekty powstrzymywania się od jedzenia. Sądzimy, że post i ćwiczenia mogą być łączone, aby zoptymalizować produkcję BDNF w ludzkim mózgu - mówi Travis Gibbons.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć