Strona głównaChoroby6 objawów raka, które ludzie zwykle ignorują

6 objawów raka, które ludzie zwykle ignorują

Kilka niespecyficznych, bo mogących świadczyć o wielu chorobach, symptomów - jeśli uparcie powraca i nie daje się wskazać innej ich przyczyny - może oznaczać rozwój nowotworu. Nie ignoruj tych sześciu objawów.
6 objawów raka, które ludzie zwykle ignorują Wielu ludzi uważa, że pewne symptomy czy dolegliwości są tak powszchne, że nie ma sensu udawać się z nimi do lekarza, ponieważ oznaczałoby to, że zgłaszający się ludzie są po prostu przewrażliwieni. Pacjenci zwykle wierzą, że objawy same ustąpią po jakimś czasie. Jednakże, warto informować specjalistów o nawracających kłopotach w postaci biegunki, niewielkich krwawień, czy kaszlu - może to pomóc w diagnozie zagrażającego życiu nowotworu.

1. Kaszel i chrypka

Wydają się zupełnie naturalne w sezonie na grypę i przeziębienia. Jeśli jednak utrzymują się długo, a dostępne w aptekach leki łagodzą problem na chwilę, może to świadczyć o raku krtani, płuc lub lub chłoniaku.

2. Zaburzenia pracy jelit

Wielu pacjentów z nowotworami doświadcza zmian, jeśli chodzi o wypróżnianie się. Często miewają biegunku lub zaparcia, bądź też zmienia się u nich ogólna częstotliwość konieczności skorzystania z toalety. Tego rodzaju dolegliwości od czasu do czasu przydarzają każdemu z powodu zjedzenia określonych posiłków, zażywania pewnych leków, czy nawet niewyspania się, niemniej uporczywość tych objawów może też wskazywać na raka okrężnicy.

3. Nieuzasadniona utrata na wadze

Jeśli tracisz na wadze, a nie stosujesz w tym celu żadnej diety, ani nie ćwiczysz intensywniej niż zwykle, świadczy to o jakichś nieprawidłowościach w organizmie. Nie musi oznaczać nowotworu, ale rak jest jedną z chorób, które prowadzą do zmniejszenia wagi.

4. Niewyjaśniony ból

Ból jest naszym powszechnym doświadczeniem, stąd - o ile nie jest bardzo silny - raczej nie zwracamy na niego uwagi i łagodzimy dolegliwość zażywając powszechnie dostępne leki (np. niesteroidowe leki przeciwzapalne). Tymczasem częsty ból może może wskazywać na poważne problemy zdrowotne i świadczyć o rozprzestrzenianiu się rozmaitych form nowotworu. Bez wątpienia trzeba sprawdzić jego źródło.

5. Problemy z przełykaniem

Kłopoty z przełykaniem mogą wynikać z czasowego zwężenia gardła wywołanego czynnikami odpornościowymi, nerwowymi, czy psychicznymi. Bywają jednak również wskaźnikiem nowotworów w , lub gardle.

6. Kłopoty z pęcherzem

Szczególnie, gdy rozwijają się niespodziewanie i nie znikają po tygodniu czy dwóch, mogą wynikać z rozwoju nowotworu. Alarmujące powinny być: nagła powtarzająca się konieczność skorzystania z łazienki, krew w moczu, ból podczas oddawania moczu. Takie symptomy ujawniać się mogą w przypadku , , a także nerek.

Przeczytaj także


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy