Strona głównaZdrowieSzczepionka przeciw grypie osłabia ryzyko udaru

Szczepionka przeciw grypie osłabia ryzyko udaru

Coroczne szczepionki przeciw grypie wiążą się z niższym ryzykiem udaru mózgu.
Szczepionka przeciw grypie osłabia ryzyko udaru [fot. Angelo Esslinger from Pixabay]
- Zachorowanie na grypę zwiększa ryzyko udaru mózgu, ale ciągle nie było pewne, czy szczepionka przeciw grypie może pomóc uchronić się przed udarem - mówi dr Francisco J. de Abajo na Uniwersytecie Alcalá w Madrycie. - Badania sugerują, że osoby zaszczepione przeciw grypie mają niższe prawdopodobieństwo udaru mózgu. Nie jest jednak zupełnie jasne, czy wynika to z ochronnego działania samej - dodaje.

Przyjrzano się informacjom medycznym o osobach w wieku powyżej 40 lat, z których część przeszła udar niedokrwienny (spowodowany zablokowaniem przepływu krwi do mózgu - najczęstszy rodzaj ).

Jak obliczono, 41,4 proc. osób, które przeszły udar, otrzymało szczepionkę przeciw grypie, w porównaniu do 40,5 proc. osób, które nie miały udaru. Jednakże ludzie, którzy się zaszczepili, częściej byli starsi i mieli inne schorzenia, takie jak i nadmierny poziom cholesterolu, a to zwiększa prawdopodobieństwo udaru. Gdy uwzględniono te czynniki, odkryto, że osoby, które otrzymały szczepionkę przeciw grypie, były o 12 proc. mniej narażone na udar niż pozostali.

Przyjrzano się także temu, czy szczepionka przeciw zapaleniu płuc miała jakikolwiek wpływ na ryzyko udaru i nie odkryto tu żadnego działania ochronnego.

- Te wyniki stanowią kolejny powód, dla którego ludzie powinni co roku poddawać się szczepieniu przeciw grypie, szczególnie jeśli mają zwiększone ryzyko udaru - zauważa de Abajo.

Autorzy zaznaczają jednak, że badanie miało charakter obserwacyjny, więc odkryty związek między szczepieniami przeciw grypie i niższym ryzykiem udaru mózgu nie musi być przyczynowo-skutkowy.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy