Strona głównaZdrowieSzczepienie przeciw COVID-19 zmniejsza ryzyko zawału i udaru

Szczepienie przeciw COVID-19 zmniejsza ryzyko zawału i udaru

Szczepienie przeciwko COVID-19 wiąże się z mniejszą liczbą zawałów serca, udarów i innych problemów sercowo-naczyniowych wśród osób zakażonych SARS-CoV -2, wirusem wywołującym COVID-19.
Szczepienie przeciw COVID-19 zmniejsza ryzyko zawału i udaru [fot. Tri Nguyen from Pixabay]
Przeanalizowano wpływ zarówno pełnego, jak i częściowego szczepienia w USA na poważne zdarzenia sercowe i uzyskano wyniki podobne do wcześniejszych koreańskich ustaleń. Przejrzano dokumentację medyczną niemal dwóch milionów pacjentów, z których ponad 200 tysięcy otrzymało preparaty szczepionek firm: Pfizer lub Moderna lub Johnson & Johnson.

- Chcieliśmy wyjaśnić wpływ wcześniejszych szczepień na zdarzenia sercowo-naczyniowe wśród osób, u których rozwinął się COVID-19. Jak odkryliśmy, szczególnie wśród pacjentów z problemami współistniejącymi, takimi jak wcześniejsze zdarzenia sercowo-naczyniowe, , nadmierny poziom , i ryzyko powikłań jest niższe. Jakkolwiek nie możemy wskazać tu związku przyczynowego, potwierdza się, że szczepienie może mieć korzystny wpływ na różne powikłania po - mówią medycy z Icahn School of Medicine w Mount Sinai.

- Ku naszemu zaskoczeniu, nawet częściowe szczepienie oznaczało niższe ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń sercowo-naczyniowych. Biorąc pod uwagę skalę infekcji SARS-CoV-2 na całym świecie, mamy nadzieję, że nasze odkrycia pomogą poprawić wskaźniki szczepień, szczególnie u osób ze współistniejącymi chorobami - dodają medycy.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy