Strona głównaZdrowieSzanse na długowieczność mężczyzny zapisane w chromosomie Y?

Szanse na długowieczność mężczyzny zapisane w chromosomie Y?

W chromosmie Y zapisana jest informacja o sznasach na długowieczność, bo wskazuje na ryzyko rozwoju raka, twierdzą uczeni z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji.
Szanse na długowieczność mężczyzny zapisane w chromosomie Y? [Fot. Sondem - Fotolia.com] Według uczonych, mężczyźni, którzy w starszym wieku tracą z komórek krwi chromosom Y, cechują się o wiele wyższym ryzykiem wcześniejszej śmierci, w tym z powodu rozwoju jakiejś formy .

W ramach badań przeanalizowano dane genetyczne ponad stu mężczyzn w wieku 70-84 lata, a także przez około dekadę monitorowano stan zdrowia uczestników. Ustalono, że niezależnie od wieku i początkowego stanu zdrowia, mężczyźni, u których znaczna ilość komórek krwi utraciła chromosom Y, żyli średnio 5,5 lat krócej niż ci, których zawierała ten chromosom. Co więcej, utrata chromosomu Y została powiązana ze znacznym wzrostem ryzyka zgonu z powodu nowotworu.

W powszechnym mniemaniu chromosom Y odpowiada przede wszystkim za to, że dana osoba ma płeć męską, tymczasem jego funkcje są znacznie szersze, przykładowo wykazuje rolę ochronną przed rozwojem nowotworu. Gdy traci się chromosom Y, organizm staje się mniej skuteczny w walce z powstrzymaniem rozwoju różnych form raka.

Ponieważ brak chromosomu Y oznacza istotnie wyższe ryzyko różnych nowotworów, sądzi się, że jego geny umożliwiają komórkom krwi wpływ na nadzór , w ramach którego wykrywana jest obecność komórek rakowych i są one niszczone, wyjaśniają uczeni. Jeśli zabraknie tych genów, przebieg działania immunologicznego zostaje zaburzony i nowotwór może się rozwijać z łatwością.

Wyniki badań przedstawiono w magazynie Nature Genetics

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X