Strona głównaZdrowieSzałwia wspomaga pamięć

Szałwia wspomaga pamięć

Szałwia może poprawić pamięć. Badania pokazały, że osoby, które przyjmowały kapsułki z olejkiem szałwiowym, wypadły znacznie lepiej w teście przypominania słów.
Szałwia wspomaga pamięć [fot. Wolfgang Eckert from Pixabay]
Brytyjscy naukowcy przeprowadzili badania kliniczne i odkryli, że osoby, które stosowały kapsułki z olejkiem szałwiowym, zyskiwały lepsze wyniki testach .

Już wieki temu ludzie używali szałwii na problemy z pamięcią i pili herbaty oraz nalewki zawierające ekstrakty z zioła. Teraz sprawdzono to naukowo, przebadano 44 zdrowe osoby w wieku 18 - 37 lat. Niektórym podawano kapsułki zawierające olejek szałwiowy, a innym placebo. Ci, którzy otrzymywali ekstrakty z zioła, znacznie lepiej radzili sobie z zadaniami wymagającymi zapamiętywania.

jest badana jako potencjalny środek, który można wykorzystać w leczeniu choroby Alzheimera. Wykazano bowiem, że zioło hamuje enzym zwany acetylocholinoesterazą (AChE), który rozkłada przekaźnik acetylocholinę. Tymczasem w najpowszechniejszej postaci , która dotyka około 10 milionów ludzi na całym świecie, towarzyszy spadek acetylocholiny.

Wiele obecnie stosowanych leków, takich jak donepezil, ma pewne skutki uboczne, więc lekarze szukają alternatyw. Co istotne, w przypadku używania szałwii nie odnotowano żadnych skutków ubocznych.
Konieczne są dalsze testy, aby dowiedzieć się, dlaczego szałwia jest tak skuteczna, ale naukowcy uważają, że może to wynikać z obecności określonych substancji w tym olejku ziołowym, które mają wpływ na AChE i które sprawiają, że zioło wykazuje właściwości przeciwutleniające, estrogenne i przeciwzapalne, a takie efekty również są pożądane w walce z .

Jak zaznaczają uczeni, potrzeba dłuższych testów z udziałem osób z różnych grup wiekowych, by potwierdzić dobre działanie szałwii dla zdolności poznawczych.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy