31-10-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Choroby układu krążenia są główną przyczyną śmiertelności w Europie Zachodniej, stanowiły przyczynę jednej trzeciej zgonów w 2019 roku. Uważa się, że dieta odpowiada za około 30 proc. takich zgonów. Polityka prewencyjna związana z odżywianiem to główne wyzwanie dla zdrowia publicznego w przypadku tych chorób.
Zastosowano etykiety Nutri-score, by ocenić wpływ diety u ponad 345 tysięcy ludzi w Europie. Ich zdrowie monitorowano przez 12 lat.
Oficjalnie przyjęty w kilku krajach europejskich system Nutri-Score (kolorowe etykiety wskazujące wartość żywieniową produktu) ma na celu dostarczanie szybkich informacji o jakości odżywczej żywności i napojów, aby pomóc i zachęcić konsumentów do porównywania produktów i wybierania tych, które oferują lepszą jakość . Jednocześnie zachęca producentów do poprawy jakości odżywczej artykułów.
Nutri-Score obejmuje 5 grup, od A (ciemnozielony - wysoka jakość odżywcza) do E (ciemnopomarańczowy - niska jakość odżywcza). Każdy produkt jest klasyfikowany według jego poziomów - na 100 g - energii, , nasyconych kwasów tłuszczowych i oraz białek, a także zawartości owoców, warzyw i roślin strączkowych.
Jak się okazało, uczestnicy spożywający średnio więcej produktów o mniej korzystnym Nutri-Score, odzwierciedlającym niższą jakość odżywczą, w ciągu 12 lat obserwacji byli narażeni na wyższe ryzyko chorób , w szczególności zawału mięśnia sercowego i .
- Wyniki potwierdzają trafność Nutri-Score jako narzędzia zdrowia publicznego, które ma służyć konsumentom w wyborze żywności w celu zapobiegania chorobom przewlekłym - mówi Mélanie Deschasaux-Tanguy, współautorka badań. - Dostarczają one również kluczowych elementów wspierających przyjęcie Nutri-Score jako obowiązkowego logo żywieniowego w Europie - uważa Mathilde Touvier z Inserm (Institut national de la santé et de la recherche médicale).
Jakkolwiek wiele firm i marek (ponad 1400 we Francji) zobowiązało się do stosowania Nutri-Score na swoich produktach, konieczne jest uspójnienie na poziomie europejskim, aby zapewnić obowiązkowe wdrożenie jednego logo, które jest skuteczne i przydatne dla obywateli. Uspójnienie jest przewidziane w ramach strategii Komisji Europejskiej „Od pola do stołu" (Farm to Fork).
Na podstawie: Foods with low Nutri-Scores associated with an increased risk of cardiovascular diseases