Strona głównaZdrowieSyndrom przewlekłego zmęczenia - pomagają leki znieczulające

Syndrom przewlekłego zmęczenia - pomagają leki znieczulające

Nawet jeśli miałeś/aś okazję się wyspać i nie biegłeś/aś w maratonie, a odczuwasz silne zmęczenie i taka sytuacja się powtarza, może to oznaczać, że cierpisz na syndrom chronicznego zmęczenia.
Syndrom przewlekłego zmęczenia - pomagają leki znieczulające Zespół (Chronic fatigue syndrome, CFS) to zaburzenie charakteryzującym się silnym zmęczeniem, które nie ulega osłabieniu pomimo i może pogorszyć aktywność fizyczną oraz psychiczną.

Zaburzenie może sprawiać, że organizm wzmacnia sygnały zmęczenia związane z aktywnością fizyczną. W przypadku niektórych pacjentów, zmęczenie daje o sobie znać nawet przy przejściu przez pokój.

W ramach poszukiwań spsoobów leczenia CFS uczeni z University of Florida College of Medicine przeprowadzili testy z udziałem 58 osób z syndromem przewlekłego zmęczenia. Uczestnikom wstrzykiwano w plecy i pośladki roztwór przeciwbólowej lidokainy lub roztwór soli. Badacze ustalili, że wstrzykiwanie lidokainy pomogło złagodzić objawy . Osoby, które otrzymały takie zastrzyki, mogły liczyć na 38-procentowy spadek poziomu zmęczenia.

Okazało się, że w zaburzeniu CFS określoną rolę pełnią mięśnie i inne tkanki obwodowe. Zastrzyki lidokainy zaś pomogły zablokować nieprawidłową sygnalizację metabolitów mięśni, co przełożyło się na osłabienie odczuwania .

Jak oceniają autorzy badań, jest mało prawdopodobne, że centralny układ nerwowy powoduje zmęczenie „z niczego". Bardzo słabe sygnały zmęczenia, które układ otrzymuje, niewłaściwie wzmacnia, co ma znaczący wpływ na jakość życia pacjentów, wyjaśniają badacze.

Wyniki testów są dostępne w Journal of Pain Research.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Wynik dodawania (tylko niezalogowani):

TRZY + DWA =

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X